Aké sú spojenia medzi odpadom a globálnym otepľovaním?

Čo určite vieš je,

že globálne otepľovanie spôsobujú skleníkové plyny a výrub lesov. Možno si si ale ešte nikdy neprepojil odpad a globálnu zmenu klímy. Áno, aj odpad náš každodenný k týmto horúčavám prispieva.  Tu sa teda pozrieme na spôsoby, ktorými odpad prispieva aj k tomu že mušle sa už v státisicových číslach tento mesiac uvarili zaživa.

Fotka od Antranias Pixabay

Bio (organický) odpad

Veľa ľudí dnes už kompostuje. Či už na záhrade, alebo v dome.  Skrze Vermi kompostéry s dážďovkami, alebo cez kuchynské mechanické kompostéry. Dokonca aj veľa samospráv začalo zbierať bio odpad alebo si ľudia vytvorili komunitné kompostoviská.

Prečo je to dôležité?

Organický odpad, ktorý skončí na skládke, tvorí najväčší podiel skleníkových plynov čo sa týka odpadu. Ak nie je skompostovaný, to znamená že nemá prístup k dôležitým baktériam a mikroorganizmom v pôde, tak vytvára skládkový plyn. 50% z neho tvorí Metán ktorý je najhorším skleníkovým plynom, omnoho škodlivejším pre atmosféru ako oxid uhličitý, tým že udržuje až 28-36x viac tepla ako CO2. Kompostovanie teda znižuje environmentálny dopad, a navyše vytvára perfektnú výživu pre pestovanie plodín. Vo veľkom sa dá bioodpad použiť aj ako biopalivo alebo na výrobu elektrickej energie. 

Bioodpadu sa vo veľkom venuje firma JRK waste managment.

Životný cyklus odpadu

Tento pojem zahŕňa všetko od výroby produktu, jeho prevoz až po jeho likvidáciu, keď sa produkt stane odpadom. V každej fáze tohto cyklu sa vytvárajú skleníkové plyny. Od ťaženia materiálov, cez ich distribúciu, spracovanie, prevoz konkrétneho tovaru a nakoniec spracovávanie a zbavovanie sa odpadu. V každom tomto bode sa využívajú obrovské množstvá fosílnych palív a energií. Preto je ideálne množstvo produktov redukovať.

https://recyklator.org/2019/05/29/noveoblecenie/
Ako kupovať menej a o nič neprísť

A čo s odpadom?

Čo sa týka odpadu, najekologickejší spôsob naloženia s ním je ho znova nejako využiť. Akonáhle dochádza k recyklácii, upcyklácii či downcyklácii sú opäť potrebné fosílne palivá a energie. No aj pri tomto spracovaní ušetrím 3-5 krát viac energie ako keby sme sa odpadu zbavovali jeho pálením. Preto v Recyklátore ponúkame produkty z odpadu. Navyše všetko je ručná práca  a tak na ich výrobu nepoužívame veľa energie, okrem tej ľudskej. Viac dôvodov prečo nakupovať recyklované produkty nájdeš tu: https://recyklator.org/2019/07/03/preco-vlastne-nakupovat-produkty-z-recyklovanych-materialov/ 

  • Ručne vyrobený obal