Ako nevlastniť veci a pritom ich používať?

Zdieľanie v doprave či využitie ekologickejších dopravných prostriedkov nám dnes nepríde až tak veľmi futuristické, čomu napomáha i mnoho osvetových aktivít popisujúcich ich pozitíva. Princíp zdieľania však vieme využívať i pri iných službách, častokrát oveľa jednoduchších a menej nákladných. Existuje napríklad aj web, ktorý vám sprostredkuje prenájom auta priamo od majiteľa. Navštívte HoppyGo.

Požičiavanie nám nie je cudzie

Už od detstva sme vedení k tomu, aby sme navštevovali knižnicu a požičiavali si knihy. Väčšinu kníh si vo svojom živote prečítame iba jedenkrát a zostanú nám zabudnuté na poličke. V prípade knihy z knižnice je pravdepodobné, že poteší i ďalších čitateľov. Navyše, ak navštevujeme knižnicu pravidelne, dostávame sa aj ku titulom, ktoré by sme si z rôznych dôvodov nekúpili. Predsa len byť knihomoľom nie je dnes lacná záležitosť.

Skúsme sa teda takýmto spôsobom zamyslieť aj nad ostatnými vecami. Ako často potrebujeme vŕtačku, šijací stroj či stan? Zopárkrát v roku? Tak potom načo si ich kupujeme? Opäť sa na to môžeme pozrieť z dvoch uhlov pohľadu. Veľké mestá postupne už objavili koncept tzv. knižnice vecí. Nájdete tu veci, ktoré nepoužívate bežne a zároveň bez nich to predsa len v živote nejde. V takejto knižnici nájdete stan, hry na rôzne spoločenské udalosti či varič na treking alebo rebrík. Môže sa vám pošťastiť dokonca i mikroskop. Teda čokoľvek, čo potrebujete iba pár dní v roku. Stačí zaplatiť členské a využívať výhody zdieľania a prenájmu. Pokiaľ máte sami doma „niečo málo navyše,“ vezmite to sebou a ponúknite k využívaniu. Niektoré knižnice vecí prijímajú i pokazené prístroje pokiaľ je možné ich opraviť. Jednu knižnicu vecí budeme otvárať už v auguste v Poprade.

BikeSharing je na výslní

Čoraz viac miest sa zaoberá taktiež požičiavaním bicyklov. Bicykle na prenájom nájdete v Bratislave, Nitre, Prievidzi, Bojniciach a mnohých ďaľších mestách. Je to ekologické, ekonomické a jednoducho použiteľné pomocou aplikácie.

Aj v Košiciach spúšťajú BikeSharing

Požičiavanie oblečenia?

Novinkou na Slovensku je napríklad aj projekt Šumné, ktorý rozbieha požičiavanie oblečenia od slovenských dizajnérov, ale taktiež knižnicu vecí v Bratislave.

Požičaj si od suseda, požičaj susedovi

Na druhej strane v menších mestách či obciach tento koncept nemusí nutne platiť. Obrátiť sa môžeme na svoju komunitu a využiť tak bohatstvo svojich susedov a samozrejme ponúknuť i svoje vlastné. Je vám to povedomé z nedávnej minulosti? Áno, opäť sme v tomto prístupe našli tzv. sedliacky rozum a to, čo už máme odskúšané. Zároveň to môže to byť jedna z príležitostí spoznať či stretnúť svojich susedov a prvým impulzom k väčšej angažovanosti a aktivizovaní komunity. Nezabúdajme i na silu sociálnych sietí a možnosť využiť ich zmysluplne na zapojenie komunity do zdieľania vecí. Predsa len online svet má väčší a predovšetkým rýchlejší dosah v porovnaní s minulosťou, keď mali iba tri rodiny na ulici pevnú linku.

Ak sa Vám článok páčil, nebojte sa posunúť ho ďalej, nech sa princípy cirkulárneho systému naučíme viaceri 🙂