Aké alternatívy jednorazových plastov môžete použiť pri organizovaní akcie?

Slovenský parlament schválil zákon, že od roku 2021 budú zakázané jednorazové plasty. Čo to znamená? V skratke to, že sa nestretnete s plastovými pohármi na pivo, taniermi a nádobami na jedno použitie. Napriek tomu je ešte veľké množstvo festivalov, ktoré na túto vlnu ešte nenaskočili. A pri tom to vôbec nie je také zložité.

Plasty sú o niečo málo lacnejšie, no omnoho viac škodlivejšie

Predstavte si festival, kde je hoci len 1000 ľudí, ktorí si radi pochutnajú na vychladenom pive a dajú si k tomu nejaké to ponúkané občerstvenie. Pivko samozrejme neostane iba jedno a povedzme si pravdu, málokto si svoj kelímok podrží celý festival, keď je jednoduchšie kelímok zahodiť a kúpiť si spolu s pivom ďaľší. To isté sa deje pri každom predanom kúsku jedla a na konci malého festivalu (1000 ľudí naozaj nie je tak veľa) máme obrovskú kopu odpadu, ktorý sa často hádže všetok spolu do komunálneho odpadu. 

Ako portál sústreďujúci tvorbu z odpadu Vám prinášame aj 5 spôsobov, ako vytvorené odpad – plastové poháre – využiť v domácnosti

Nie, ani “BIOPLASTY” nie sú je fajn, zatiaľ…

V rámci snahy naskočiť na vlnu udržateľnosti sa veľa firiem a akcií rozhodlo používať tzv. “biodegradovateľné poháre”. Tie dnes dostupné sa dajú rozložiť v špeciálnych podmienkach a prístrojoch. To však pri produkte nie je doriešené a zvyčajne končí nanajvýš v plaste, kde vlastne nie je možné ho recyklovať.

Riešenie tvoria aj na STU

Na Slovenskej STU vyvíjajú materiál NONOILEN, s ktorým by to bolo možné, dúfajme, že sa do širšej produkcie dostanú čo najskôr. To čo si dnes bežne zakúpite je však v dnešnej praxi skoro to isté, ako bežný plast, akurát, že nie je možné ho recyklovať. 

Jednorázové plastové kelímky sú najčastejšie z PET materiálu či Polypropylénu (PP). Recykláciou PET sa vyrábajú najmä plienky a druhotné materiály, Polypropylén sa častejšie používa v staviteľstve. Kelímky z festivalov však najčastejšie končia v komunálnom odpade, odkiaľ smerujú na skládku.

Aké je riešenie?

V rámci nápojov je najrozumnejším riešením použitie vratných plastových kelímkov. Na Slovensku aj v Čechách je viacero firiem, ktoré Vám túto možnosť poskytnú. 

Široký výber vratných pohárov

ponúka napríklad web Vratné Poháre kde si nájdete rôzne druhy pohárov na nápoje, ktoré si môžete zakúpiť a následne ponúkať na svojej akcii. Toto využitie je však kvôli distribúcii vhodné skôr pre menšie akcie, festivaly alebo podniky.  Za vratný pohár na pivo bez potlače zaplatíte okolo 1,40€ bez DPH. Aj tu je možnosť si na ne nechať natlačiť reklamu či logo.

Jednoduchú cenovú kalkuláciu

vám poskytne portál CupSystem kde si môžete kelímky zakúpiť aj prenajať. Konfigurátor Vám podľa formulára vypočíta cenu, ktorú by ste platili za prenájom či za kúpu kelímkov. Nastavíte si tam aj potlač, materiál a podobne. Vypočítanie ceny je nezáväzné. S týmito kelímkami sa u nás môžete stretnúť napríklad na festivaloch Grape, či Uprising. 

Závesné poháre plné farieb

Značka NickNack ponúka predaj i prenájom vratných pohárov v rozmanitých farebných variantách. Tieto kelímky sa vyznačujú závesným systémom, ktorý im umožňuje zavesenie na nohavice, spojenie viacerych pohárov dokopy a podobne. Pre festival, či akciu to zároveň znamená vytvorenie chodiacej reklamy, čo by sa nám ako návštevníkom zvyčajne asi nepáčilo, viaceri sa však zrejme zhodneme, že festivaly, ktoré navštevujeme radi propagujeme. Veď je nám tam dobre.  


Ak organizujete festival, prestaňte už svet zahlcovať úplne zbytočným odpadom, keď sú to možnosti, ako sa tomu vyhnúť a nezaberie Vám to veľa času ani financií.

A čo jedlo?

V rámci ekologickej alternatívy obalov a nádob na občerstvenie máte viacero možností. Ak by sme si to rozpitvali na drobnejšie, sú niektoré udržateľnejšie viac, iné menej, ale budeme radi, ak si názor spravíte Vy. 

Najviac ľudí ide ako prv do papiera, k dispozícii je aj cukrová trstina, či palmový list.

Papierové, či drevené výrobky sú síce ekologickejšie v rámci spracovania odpadu a jeho rozloženia, ničmenej sú z širšieho hladiska taktiež neudržateľné, ak nepozeráme na pôvod papiera. Keďže ide najmä o nový papier alebo iné nové materiály, ktoré sa taktiež museli niekde dostať, dnes sú v rámci B2B sféry aj na Slovensku portály, ktoré Vám radi poradia.

Od papiera po palmové listy

Portál Krabickynajedlo Vám ponúka široký výber BIO gastro potrieb, no v ponuke má okrem papiera aj výrobky z cukrovej trstiny, dreva či palmových listov. Tanier z cukrovej trstiny tu napríklad nakúpite od 0,042 €/kus

Kompletne rozložiteľnú misku vhodnú aj na horúce polievky z lisovaných palmových listov kúpite za cca 0,30 € kus

Eko-obaly pod jednou strechou

Široký výber obalov, nádob, misiek a podobne s prísnejšim dohľadom na ich ekologickú stopu ponúka aj firma ECOBAL, ktorá sa dostala aj do finále MastersGate súťaže, ktorú sme Vám spomínali v jendom z našich Polmesačníkov. Firma si zakladá na pozadí svojich výrobkov a to nielen pri výrobe, ale hlavne po ich “odhodení”. Ak chcete odborníka na Eko obaly, navštívte ich web. Nakúpite tu výrobky aj v menšom množstve. Ak teda nepotrebujete viac ako 200 výrobkov z jedného druhu produktu, odporúčame Vám túto alternatívu. Nájdete tu však samozrejme aj balenia 2000ks a viac, kde je cena výrobkov zvýhodnená. 


Iné nápady?

Medzi ďaľšie rady, ako spraviť svoj festival zelenší, patria napríklad recyklačné nádoby, papierové tašky miesto plastových a ponuka zľavy za prinesenie vlastnej nádoby. Efektívne info Vám ponúka aj portál Nula Odpadu vo svojom článku Usporiadajme Akciu Ekologicky. 

Stačí Vám to? 

Ak Vám napadá ešte niečo, čo sa dá vylepšiť na festivaloch, neváhajte nám napísať. Snažili sme sa spraviť stručný prehľad, ktorý môže napomôcť ku zmene plastov na ekologickejšiu alternatívu, pomôcť tomu môžete aj Vy zdieľaním článku, prípadne označením festivalov, ktorým by ste naše posolstvo odovzdali. 

Produkty z plastového odpadu, ktoré máme zatiaĺ v ponuke sú obaly na notebooky, dokumenty a podobne od značky sobi.eco, pozrite si ich, ak máte kúsok času 🙂