RECYKLOPÉDIA #1 – Cigaretové Špaky

Recyklácia cigaretových špakov

Či už ste prívržencom fajčenia alebo nie, mohli ste si na mnohých verejných priestranstvách všimnúť množstvo pohodených cigaretových nedopalkov – “špakov”. V prvom diele Recyklopédie si rozoberieme práve tento druh odpadu.

Na úvod

ČT24 nám pred dvoma mesiacmi priniesla reportáž, ktorá Vás do problematiky dostane jednoduchšie, ako naše pôvodné úvodné slová. My sa preto zameriame na možnosti ich využitia, ktoré nájdete nižšie.

https://www.facebook.com/CT24.cz/videos/271899340417125/?v=271899340417125
Cigaretové nedopalky – reportáž čt24

Ako sa dajú cigaretové nedopalky využiť?

V rámci publikácie Recyklopédia Vás budeme pravidelne sprevádzať možnosťami využitia odpadových materiálov v domácom i priemyselnom prostredí, v úžitkovej aj umeleckej sfére.

Recyklačný program od Terracycle.com

Tento celosvetový recyklačný program ponúka ľuďom možnosť zozbierať veľa druhov ťažko recyklovateľného odpadu a následne im ho poslať zadarmo. Ak naraz pošleš viac ako kilo a pol cigaretového odpadu, si za to dokonca platený. Cigaretový odpad zahŕňa špaky, popol, plastové obaly od cigariet, vnútorné papiere aj obaly od tabaku. Kompostovateľné časti ako papierové obaly cigariet a popol idú do kompostu a zbytok sa mieša s inými plastami na výrobu plastových produktov ako palety, popolníky a iné.

Terracycle recyklačný program – cigarety

Cigaretový extrakt proti hrdzi

Čínski vedci vedení Jun Zhaom prišli na to, že vodný extrakt zo špakov veľmi účinne bráni hrdzaveniu ocele. A nielen tak hocijakej ocele, ale tej, ktorá sa najčastejšie používa v priemyselných zariadeniach a ropnom priemysle. Každoročne nahrádzanie škôd spôsobených hrdzou tu stojí milióny dolárov. Navyše tento extrakt funguje aj za drastických podmienok, ako je prítomnosť horúcej kyseliny chlorovodíkovej. Pravdepodobne je toto všetko možné vďaka tabakovým alkaloidom vrátane nikotínu.

Filtre ako vysokokapacitné kondenzátory

Nedávno sa juhokórejským vedcom z univerzity v Soule podaril neuveriteľný kúsok. Jednoduchým spaľovaním (vysokoteplotnou pyrolýzou) v atmosfére dusíka vytvorili zo špakov špeciálnu formu uhlíka s unikátnymi fyzikálno-chemickými vlastnosťami. Tento uhlík dokáže uskladniť viac elektrickej energie ako bežné materiály a dokonca aj rýchlejšie.

Recyklácia špakov v Naí Dillí

V Naí Dillí začal problém s cigaretovými špakmi trápiť dvoch kamarátov Vishala Kanetu (25) a Namana Guptu (22) ktorí po náročnom výskume založili spoločnosť na ich recykláciu. Aj tu si môžu zberači privyrobiť ak donesú veľké množstvo týchto ohorkov. Taktiež papieriky z filtrov a tabak kompostujú a ďalej predávajú, no vnútra špakov miešajú s bavlnou a vyrábajú z nich výplne do tulivakov, hračiek, hackiesackov a dokonca aj filtračné zariadenia na vzduch. Rozhodli sa teda využiť prvoplánovú funkciu týchto filtrov. Celý článok o tomto projekte nájdete v Angličtine na portáli The News Minute.

Vishal Kanet (25) and Naman Gupta (22)  z ich CODE enterprices

Cigretový popol ako eliminátor arzénu z pitnej vody

Po patričnej fyzikálno-chemickej úprave popola je s ním možné taktiež eliminovať toxický arzén z pitnej vody. Táto úprava spočíva v premytí kyselinami a následnou impregnáciou získaného uhlíka oxidom hlinitým. Takto upravený materiál sa stal účinným filtrom na zachytávanie zlúčenín arzénu. Súčasné technológie na filtrovanie arzénu sú totiž pomerne drahé, a teda neprístupné pre chudobnejšie oblasti kontaminovaných krajín. Pitie vody s nadpriemerným obsahom arzénu spôsobuje vážne zdravotné problémy, v inkriminovaných krajinách (Čína, Mexiko, Čile) sa doposiaľ testovala jej detoxifikácia lacným a dostupným prírodným odpadom, ako sú banánové šupky alebo ryžové otruby, avšak zatiaľ len s malým úspechom. Naopak, spomínaný materiál na báze uhlíka, vyrobený z cigaretového popola dokázal z kontaminovanej pitnej vody odstrániť takmer všetok arzén a znížiť tak jeho koncentráciu na úroveň stanovenú štandardmi WHO. Celý článok o tejto možnosti nájdete na portáli tyzden.sk

Umenie

Heslo projektu Recyklátor je #recyklujkreativne a preto Vám prinášamie aj malú galériu využitia cigaretových špakov v umení a kreatívnej tvorbe.


Čo s nimi teraz?

V produkčnej stránke projektu Recyklátor momentálne vyvíjame využitie tohto odpadu, ak máte záujem vedieť o ňom viac, či spolupracovať, napíšte nám na

Viete o niečom, čo tu chýba? Napíšte nám o tom a radi to doplníme.
Ak Vás článok zaujal, neváhajte ho posunúť ďalej zdieľaním 🙂

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Ak chcete vedieť, keď príde nový článok, príhláste sa k odberu ” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]
RECYKLOPEDIA 1/2019
Vydavateľ: Zaujímam sa (I care)
Budovateľská 45
Poprad, 05801 Slovensko