12 výrobcov, ktorých výrobky z recyklovaných materiálov čoskoro nájdete v Recyklátor e-shope

Čo Vás bude čakať v našom ReShope?

Heslom v našich aktivitách bola už od ich začiatku spolupráca. Uvedomili sme si, že vyššie ciele je možné dosiahnuť práve s ňou a taktiež to, že je omnoho dôležitejšia ako “konkurenčný boj”.

V témach recyklácie je konkurencia pre nás neznámy pojem. V našich očiach vidíme možnosti spolupráce na čo najväčšej úrovni. Iba tak môžeme udržateľnosť dostať na, alebo dokonca nad úroveň neudržateľných značiek a firiem.

Na našom eshope budeme sústreďovať čo najrozmanitejšiu tvorbu z recyklovaných materiálov.

Ako to bude fungovať?

Na to, aby sme eshop spojazdnili podľa našich predstáv potrebujeme ešte trochu času. Tvoríme čo najefektívnejší spôsob predaja pri ktorom je distribúcia produktov čo najpriamejšia. To znamená, že produkt nemusí chodiť cez kopec miest aby sa dostal k Vám. To môže mať zo začiatku za následok dlhšiu dobu dodania, veríme však, že sa Vám Vaša trpezlivosť vyplatí. Produkty totiž (minimálne na začiatku) ostanú pri svojich výrobcoch a v prípade objednávky Vám produkt necháme zaslať priamo od výrobcu. Je to veľká výhoda kvôli možnosti nižšej marže, ale aj kvôli skladovacím priestorom a preprave. Nevýhodou môže byť objednávanie viacerych kusov (viac poštovného) aj na tom však pracujeme v modeli “kolektívnej distribúcie”.

Do čoho investujeme/investujete?

Maržu, ktorú získame na predaji výrobkov investujeme do copywritingu a do ľudí, ktorý dostanú tento web medzi ďaľších ľudí. Častým problémom pri udržateľných firmách je nedostatok financií na dobrú reklamu, hoci majú skvelý obsah a skvelé pozadie. Recyklátor chce vytvoriť portál, ktorý bude tvoriť šikovná skupinka ľudí skúsených v marketingových oblastiach, preto poputujú financie z predaja do širenia ako produktov, tak tém recyklácie, upcyklácie a udržateľnosti. Je to pre náš taký recyklačný influencing

Aké produkty u nás nájdete?

V rámci distribúcie sa nebudeme zameriavať na úzky profil produktov. Ide nám o vytvorenie čo najväčšieho počtu alternatív k bežným produktom. Chýbať však nebudú ani originálne kúsky od slovenských i zahraničných značiek. Formou produkcie sa však dostanete aj k drobnostiam, ktoré vytvoríme v našom kreatívnom centre pomocou konceptu “Príď, vyrob predaj”. Medzi niekoľko potvrdených značiek patria napríklad:

WakiVaky

WakiVaky – vaky, batohy a ľadvinky z recyklovaných materiálov

WAKIVAKY sú ručne šité vaky na chrbát a iné festivalové doplnky, vyrábané recykláciou, alebo redizajnom rôznych kúskov oblečenia – upcykláciou.  “Našim cieľom je vyrábať ich udržateľne, čo znamená  šetrne k prírode a s úctou k ľuďom, ktorí ich tvoria. Na výrobu využívame už nepotrebné materiály, ktorým dávame druhú šancu, predlžujeme ich životnosť a vytvárame z nich nový jednoduchý produkt, ktorý je zároveň veľmi obľúbený a praktický.” Vaky z  dielne sú prevažne dvojvrstvové, kvalitne spracované s množstvom vreciek a zaujímavých doplnkov. Novinkou v ponuke sú aj ručne šité tašky, ľadvinky či tabatierky.   

Sprejačníky

Sprejačník ochráni Vaše potreby na písanie, kreslenie, tvorbu

Originálne a obĺúbené sprejačníky vyrába VikTom grafické štúdio v Trnave. Sú vhodné pre tvorivých ľudí, ktorí majú radi svoje nástroje pokope a v bezpečí. Novinkou budú taktiež obaly na okuliare i ďaľšie originálne produkty.

Marna

Marna je značka, ktorá sa snaží poukazovať na spoločensky zodpovednú produkciu výrobkov. “Je pre mňa dôležitá idea udržateľnosti módy a podpory lokálneho dizajnu, pretože som si vedomá nebezpečenstva, ktoré masový módny priemyslel predstavuje pre našu planétu. Mojim cieľom je tvoriť veci zodpovedne, aby boli udržateľné a slow. Vízia mojich produktov bola inšpirovaná minimalizmom, eleganciou, estetickosťou, čistotou, ale zároveň funkčnosťou.” Kúsky z produkcie Marna Ateliér sú nositeľné každý deň, no každý deň sa s nimi budete cítiť výnimočne.

Pure Love

Pure Love – Style with sense

Taktiež veľmi obľúbené peňaženky z tetrapacku. Tieto kúsky s heslom “Style with sense” sú však o čosi zložitejšie ako bežné tetrapackové peňaženky. Okrem originálneho “strihu” každú peňaženku tvorí dizajn, ktorý vznikol v spolupráci s rôznymi umelcami. Pozadím tohto projektu je občianske združenie Pure Love, ktoré rozširuje povedomie o recyklácii, upcyklácii, zero waste filozofii a navyše vytvára kopec aktivít pre zavedenie týchto tém do praxe. S Kubkom a Pure Love spolupracujeme od úplného začiatku a každý z nás už nosí peňaženku vo vrecku.

Tejka Šuligová

Patchworková košeľa od Tejky

Okrem toho, že sa Tejka aktívne zapája do diania okolo projektu Recyklátor sa v rámci tvorby venuje šitiu. Jej kúsky hrajú pestrými farbami a prevažuje v nich patchworková tvorba. Sukne či tašky zo starých kravát, pestrofarebné patchworkové košele i omnoho viac ušité v sídle projektu Recyklátor – v ArtHouse Poprad.

Umelohmotné

Slovenská značka Umelohmotné sa snaží planéte, ktorú obývame, pomôcť a ukazuje nám, že ak človek naozaj chce, tak toho dokáže veľa.  Podľa modelu PreciousPlastic od Dave Hakkensa vytvorili prístroje na domácu recykláciu plastového odpadu, s ktorými vyrábajú unikátne a originálne kúsky do domácnosti, pre firmy, ale aj do vrecka.

#zaplataj

Projekt zaplataj z dieľne ArtHa studio je šperkom pre staré oblečenie. Recyklovaná látka potlačená recyklovanou podlahou – teda linorytom. Linorytová potlač z projektov Nejebem na to, či Knowthem môže zdobiť aj Váš kúsok oblečenia, prípadne sekáčový kúsok s nepeknou potlačou.

Vigan


Modré saténové šaty s ručne prišívanými flitrami v tvare snehovej vločky a tylovými volánmi na rukávoch od Vigan

Pod značkou Vigan nájdete originálne oblečenie z recyklovaných materiálov. Značka vznikla v roku 2016 a jej zakladateľka sa venuje viacerym druhom umenia. Móda jej však bola blízka už dlhé roky a prvý kúsok, ktorý si ušila, boli jej svadobné šaty. A práve šaty a sukne tu zvyčajne nájdete, objavia sa v nej však aj doplnky, opasky a podobne. Tvorba je inšpirovaná prírodou a ľudovým umením. Slovíčko Vigan je zo šarišského nárečia, prídete na to, čo znamená?

Second Chance for Material

Jmenuji se Max Schroder a tvořím Projekt Second chance for material který na začátku vznikl jako školní práce, ve které jsem se zabýval problémem odpadu.Snažil jsem se vyrobit recyklované snowboard z toho co najdu vyhozené nebo z odpadu, který se tvoří při výrobě. Projekt jsem nazval Second Chance for Material, název vyjadřuje zpracování již použitých materiálů. V práci jsem se věnoval i dalším možnostem zpracování odpadu pro designování. Začal jsem dělat i recyklované Longboardy, kde jsem používal podobný postup jako u snowboardu. Při přemýšlení co vše by šlo recyklovat jsem došel i k plachtovině, ze které jsem začal šít batohy, tašky a všemožné doplňky. Second chance for material je stále ve vývoji, co se týče zpracovávání už známých materiálu tak i objevování nových.

Bastart.Sisterart

BaSTart je sesterská up-cycle značka, ktorá tvorí doplnky z odpadových materiálov. Na tvorbu používajú stolársky odpad- dýhu a laky na nechty, ktoré už ženy nepoužívajú a inak by ich vyhodili. Nebránia sa však aj tvorbe z iného odpadu, náušky robili už aj z podrážok alebo rozbitého autoskla. Fantázii sa predsa medze nekladú. Názov by síce mohol vyznieť trochu ofenzívne, v skutočnosti však ide o spojenie iniciálov mien /Barbora, Sára a Tereza+art-umenie=BaSTart/. “V našej tvorbe nájdete mnoho motívov, rozoberáme v nej rôzne témy a myšlienky, podľa toho čo nám zrovna behá po rozume. Hlavnou myšlienkou je poukázať na zbytočnosti, ktoré nakupujeme a potom sa nám len váľajú kdesi po dome. Netvrdíme, že našou tvorbou spasíme svet, chceme poukázať hlavne na to, že veľa vecí netreba nakupovať z obrovských nákupných reťazcov a niečo pekné na seba si zvládnete spraviť aj sami, prípadne môžete podporiť lokálnych umelcov, ktorých je neúrekom.”

Skatepens

Skatepens – perá z recyklovaných skateboardových dosiek

Skateboardové dosky sú pomerne často lámaný produkt. Prirodzene sú však medzi skejťákmi aj šikovní tvorcovia, ktorí z nich vyrábajú rozmanité výrobky. Medzi elegantné doplnky vytvorené zo starých skateboardov patrí aj značka Skatepens so sídlom v Prahe. Objednávať sa budú dať rozličné druhy pier a časom aj iných doplnkov.

Lowely Cruisers

Šperky od Lowely Cruisers z recyklovaných skateboardov

Značka Lowely Cruisers predstavovala pri svojom začiatku možnosti opravy a redizajnu starých skateboardových dosiek. Juraj Vartík, jej autor, opravoval použité dosky a vdychoval im jemným prístupom nový život. Po nejakom čase sa rozhodol zničené dosky pretvárať na originálne šperky, ktoré momentálne predáva na Kanárskom ostrove Fuerteventura.

Kto ešte?

Pripravených máme ešte viac spoluprác. So spomínanou partičkou sme projekt začínali. To, kto sa k nim pridá si ešte chvíľu necháme pre seba. Ak však poznáte niekoho, kto by sa hodil k tomuto zoznamu, neváhajte nám napísať na recyklujkreativne@gmail.com 🙂