8 vecí, ktoré si môžete odniesť z Týždňa módnej Recyklácie v Poprade

Týždeň módnej recyklácie prebehne 22.-25.4. v Popradskom ArtHouse Recyklátore.

Fb event TU.

Pred šiestimi rokmi vzniklo hnutie Fashion Revolution, ktoré sa obracia na výrobcov i kupujúcich vo sfére tzv. rýchlej módy. Táto móda sa vyznačuje neekologickosťou v produkcii a neetickosťou v pracovných podmienkach. Fashion Revolution week je každoročná celosvetová udalosť, počas ktorej sa môžete značiek, ktorých oblečenie nosíte, pýtať otázku “Who made my clothes”. Súčasťou týždňa módnej revolúcie sa stáva čoraz viac organizácii, ktoré vytvárajú rôzne eventy zamerané na túto tému.

V popradskom kreatívnom centre sme sa to rozhodli poňať v koncepcii projektu Recyklátor a vytvorili sme týždeň módnej recyklácie.


Počas dní od 22.4.2019 do 25.4.2019 si môžete každý deň od 17:00 do 22:00 prísť vytvoriť, upraviť, skrášliť či potlačiť rôzne secondhand oblečenie.

Čo všetko si budete môcť z akcie odniesť?

Potlačené tričko či mikinu

Máte staré tričko s potlačou, ktorá Vás už omrzela? Prípadne čisté tričko, ktoré si chcete upraviť? Príďte si ho potlačiť linorytovými grafikami z dielne ArtHa Studio, alebo si vytvorte vlastnú grafiku, radi Vám pomôžeme.

Staronový kúsok oblečenia

V priestore ArtHouse Poprad máme mnoho pekného oblečenia, ktoré nám daroval jeden z Popradských sekáčov. Príďte si vybrať, čo si chcete upraviť, prípadne niečo, čo Vám padne do oka.

Pletený koberček

Nenositeľné kúsky oblečenia? Hravo z nich vyrobíme koberčeky do Vašej domácnosti. A veľmi radi Vás takýto štýl úpletu naučíme, nech viete zredukovať aj svoje oblečenie.

Spoluprácu

V rámci projektu Recyklátor budeme tvoriť rôzne originálne kúsky z recyklovaného textilu určené na predaj či už ako B2B sektor alebo produkty pre priamy nákup. Do tímu radi privítame šikovné a kreatívne krajčírky, ktoré sa chcú svojou tvorbou prezentovať.

Upcyklované výrobky z banneroviny

Recyklácia textilu, to nie je len oblečenie. V rámci tvorby si môžete vyrobiť peňaženku či iné výrobky z banneroviny – teda podkladu veľkoformátových reklamných bannerov.

Tašku zo starého trička alebo sieťku na ovocie

Používanie sáčkou je v našich očiach úplne zbytočné. To isté platí pre igelitové tašky a podobné jednorazové výrobky. Nuž a čím iným ako recyklovaným kúskom to nahradiť. Naučte sa vyrobiť si tašku zo starého trička, či sieťku na ovocie zo starých sáčkov.

Držiak na reuse fľašu

Myšlienka recyklácie je spojená so slovíčkom Reuse – teda znovupoužitie. V našej komunite zvykneme používať jednu fľašu stále dookola. Ešte viac si ju viete obľúbiť, ak si na ňu ušijete či upletiete praktický držiak.

Nové známosti a priateľstvá

Recyklátor i ArtHouse Poprad sú projekty budované na komunite. Príďte ju s nami rozšíriť, dajte si čaj, nezáväzne pokecajte.

Ako to bude prebiehať?

Nebudeme mať jasný program na presné hodiny. Rozhodli sme sa vytvoriť kontinuálnu tvorivú dieľnu a tak stačí aby ste prišli a vybrali si, čomu sa budete chcieť venovať. Zoberte kamarátov, deti, rodinu a spravte si kreatívny večer so zodpovednou myšlienkou. Tešíme sa na Vás!

Recyklátor Tím