Holandská dizajnérka použila morské riasy na výrobu udržateľnej kolekcie nábytku

Holandská dizajnérka Nienke Hoogvelietová použila na vytvorenie svojej kolekcie nábytku s názvom “Sea Me” materiál, ktorý je po spracovaní na prvý pohľad na nerozoznanie od textilu. Tkané časti nábytku sú však vyrobené z morských rias.

Morské riasy síce nie sú ľuďmi tvoreným odpadom, ktorý znečisťuje životné prostredie, určite ste sa však stretli s ich zapáchajúcim množstvom na pobreží niekde na dovolenke. Ich využitie môže z časti nahradiť ekologicky náročnú výrobu textílií z bavlny či syntetických materiálov.

Od textílií, cez farbenie až po celý dom

Nienke počas dvoch rokov procesu zistila, že celulóza extrahovaná z chalúh má podobné vlastnosti ako viskóza, teda semi-syntetická látka používaná pri výrobe textílií. Avšak chaluhy majú jemnejšie vlákna. Ručne tkanú textíliu z morských rias použila na vytvorenie sedacej časti stoličky. Okrem iného, v tejto kolekcii použila rôzne typy morských rias aj na farbenie textílií i dreva a ďalšie časti sú vytvorené z odpadu z nábytkárskeho priemyslu.

Myslím si, že v budúcnosti by sme mohli žiť v domoch vyrobených práve z morských rias,” povedala Hoogvelietová pre Dezeen a dodala “chcela som ukázať širokú škálu materiálov, ktoré sa dajú vyrobiť z morských rias. V cirkulárnom procese totiž máme veľa možností pre tvorbu materiálov a farbív.” 

Nápadu s domom z morských rias sa chytilo architektonické štúdio

Jej predstava o bývaní v domoch vyrobených kompletne z morských rias zaujala Vandkunsten, architektonické štúdio, ktoré sa rozhodlo dom z chalúh otestovať. Morskými riasami naplnili sieťované vaky, ktoré použili ako obklad pre drevodom lokalizovaný v Dánsku. 

Zdroj: https://vandkunsten.com/en/projects/seaweedhouse

Poznámka na záver: v originálnom článku sú použité výrazy algae, kelp a seaweed, čo sú špecifické druhy rias. U nás sú však všetky tieto frázy preložené ako “chaluhy”. Preto ak chcete vedieť konkrétnejšie info, navštívte originálny článok alebo stránku dizajnérky. Za jeho preklad vďačíme Sofii Hadzimovej.

Páčil sa Vám článok?

Posuňte ho ďalej zdieľaním alebo nás podporte cez portál Darujme.sk a my ho budeme propagovať 🙂

Ďakujeme!