Jún bol tak horúci, že sa mušle pri odlivoch upiekli zaživa

Posledný mesiac bol najhorúcejší aký kedy namerali na našej planéte vraví Európska Satelitná Agentúra. Tieto extrémne teploty ovplyvňujú mnohé organizmy na Zemi. V Kalifornii bolo tak horúco že tisíce mušlí sa na plážach usmažili zaživa vo svojich schránkach.

Už minulé letá boli horúce. Toto leto ale dosahuje teploty ako nikdy pred tým. A zvieratá sa tomu nestíhajú prispôsobovať. Jedným príkladom sú aj mušle prilepené ku kameňom na okraji morí. V minulosti ich počas odlivu občas ovanul vietor a tým ich schladil. Tento rok však teplota vzduchu vystúpila do extrémnych čísel a žiaden chladný vánok neprichádzal. Mušle tak hynuli v alarmujúcich množstvách. Už po minulé roky sa našli pásy mŕtvych mušlí, v tomto prípade ale šlo o obrovské mŕtve oblasti. Stačila teplota 26 stupňov a čierne schránky mušlí vyniesli teplotu ich tkanív na vyše 40 stupňov. A to je pre morského živočícha fatálne.

Na čo sú mušle?

Možno si vravíš: “Veď sú to len mušle, aj tak nie sú vôbec chutné.” Ale mušle nie sú len na jedálničku ľudí. Tvoria jeden zo základných prvkov potravinového reťazca pobrežia a mora. A celkovo tvoria základ tohto ekosystému. Pre more sú ako stromy pre les. Budujú útočište a domov pre mnohé morské organizmy. Takže ak sa táto podstatná časť ekosystému naruší, celá rovnováha zmizne.

A samozrejme nie sú to len mušle a morské ekosystémy ktoré sú ohrozené touto globálnou zmenou klímy. V Indii a Pakistane namerali takmer 50 stupňov a zásoby pitnej vody sa stenšujú čo ovplyvňuje milióny ľudských životov. V Španielsku, Portugalsku a Grécku sa požiare šíria nesmiernou rýchlosťou. Aj v ďalších krajinách sveta namerali extrémne teploty a to je ešte len jún.

Čo s tým?

O globálnom otepľovaní sa už nedá premýšlať v budúcom čase. Je tu a teraz a je na našich každodenných rozhodnutiach ako to budeme ako jednotlivci ovplyvňovať. Taktiež už nie je čas pozerať na divadlá v parlamentoch ale treba tlačiť na príslušné orgány aby začali konať. Spojené Kráľovstvo vyhlásilo klimatickú krízu. Je na čase sa k nim pridať. 

Pozrite si 12 užitočných tipov, ako zmenšiť svoju uhlíkovú stopu na Energie-portál.