Aké je robiť workshop v rómskej osade?

Už ani neviem prečo, vlastne ani presne neviem, ako sme sa k tomu dostali, ale jedného dňa sme s Dominkom Selepom diskutovali o možnosti spravenia workshopu na škole, kde učí. O Lomničke som pred tým veľa nevedel, len babka sa ma spýtala, či to idem “tam ku cigáňom”. (nepovažujem z jej úst toto oslovenie za nenávistné, je tak učená celý život, ja tiež, ale to je iná téma). Rozhodli sme sa, že ich skúsime naučiť vyrobiť niečo z odpadu, Lomnička je totiž odpadu plná a takáto inšpirácia by mohla aspoň malej triede ukázať iný pohľad na vec.

Prvá návšteva

Keď sme tam zavítali prvý krát, deti nás privítali bujarým krikom a tak trochu nechápali, čo tam robíme. Najviac ich zaujali Heňove dredy, samozrejme. Následne sme mali niekoľko komplimentov o tom akí sme pekní (niet pochýb) a pustili sme sa do práce. Všetko prebehlo ako mnoho krát pred tým na inej škole. Trochu kriku, trochu chaosu no nakoniec spokojné tváre s vlastnoručne vyrobenými potlačami na starý textil.

Bol to však skvelý zážitok a my sme pochopili, že tam nie sme posledný krát.

Čas utekal ako voda, mali sme milión iných záležitostí, kopec práce, no nakoniec sa nám podarilo navštíviť Lomničku znova. Čo sme však nečakali bolo, že si nás budú žiaci tak dobre pamätať. Aj po mene. Dokázali sme si tak to, čo sme si pred tým povedali. Žiaci a deti tu žijú v sociálnej bubline a akýkoľvek impulz “zvonku” je pre nich výnimočný. Taktiež je však potrebné s nimi pracovať dlhodobo. Koooooooooooooooooľko tu už bolo riešení nejakej rómskej problematiky, no veci sa jedným činom riešiť nedajú.


Upozorňujem však, že mi tam nechodíme nič riešiť, chodíme sa tam s deťmi zabaviť, zvyšok je prirodzená pridaná hodnota, ale malé okienko k téme:

Rómsky potenciál

To je to, čo vnímame, keď tam ideme. Ich hravosť, živosť, pozornosť a kreativitu. A spev na workshopoch je tiež super. Riešiť totiž akýsi problém je len sústredenie sa na problém. Mne by sa tiež nepáčilo, keby ma chcel niekto z inej kultúry pretvoriť na svoj obraz.


Vyššie ciele

Po dvoch skúsenostiach sme sa zapojili do projektu Najväčšia Svetová Lekcia, kde sme vlastne len opísali, čo budeme s ďeťmi robiť tak či tak Projekt uspel, výsledky sa dozviete v septembri. V rámci projektu sme už začali byť trochu prehecovaní a napadlo nám zorganizovať upratovanie, kde by sme si zahrali, zaspievali a tak ďalej. Milé prekvapenie prišlo s videom, že nás v našich plánoch už predbehli a že obyvatelia Lomničky, vrátane školákov, upratujú okolie v rámci aktivačných prác. Spolu s videom nám prišli aj skvelé pozdravy.

IMG_1307

PET peračník a sociálna vylúčenosť

My sme sa po osade prešli až na poslednom workshope, kde sme vyrábali peračníky z PET fliaš, ktoré si deti priniesli. Keďže sme mali zipsy navyše, išli sme sa prejsť, aby sme si nazbierali materiál na našu tvorbu (THAT´S THE POINT) Aj tu však bolo viditeľné, ako sa ľudia, ktorí o zmenu k lepšiemu nemajú záujem správajú negatívne k ľuďom, ktorí sa snažia niečo dosiahnuť. Vedel by som to opísať poloodborne, aj polopatisticky, ale stačí, ak sa zamyslíte, či sa Vám udialo niečo podobné.

Skúsenosť pre všetkých

Ničmenej sme sa dostali do bodu, keď naše kruhy rozširujeme a podobné workshopy chceme robiť na viacerych miestach. Na to, aby sme to vedeli časom zafinancovať, budeme robiť platené workshopy pre firmy, ktoré si to môžu dovoliť (a my im za to ďakujeme). Ak takú firmu poznáte, katalóg aktuálnych workshopov môžete nájsť TU. Ak aj nie, ponúkame Vám možnosť ísť si to zažiť s nami. Nám to prinieslo skvelé zážitky, skúsenosti a taktiež nás to ako partyju zcelilo. 

Chceš sa k nám pridať či vedieť o našich aktivitách?

Prihlás sa na odber informácií, kde budeme písať aj termíny aktivít alebo nám rovno napíš na recyklujkreativne@gmial.com

Ďakujem, že si sa dočítal/a až sem. Budeme radi, ak tento článok pošleš ďalej. I.H.

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Subscribe” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

h