Pozvali sme k nám deti z osady, ako to prebiehalo?

Vďaka programu European Solidarity Corps sa nám minulý rok podarilo získať finančnú podporu na prácu s deťmi v základnej škole v osade Lomnička. Táto činnosť je však pre nás dobrovoľná a materiál je často nízkonákladový. Rozhodli sme sa preto posunúť úroveň workshopov a pozvať deti k nám do Centra Kreatívnej Recyklácie v Poprade.

Návšteva pohromade

Témou boli masky na Halloween a diskusia o odpade

Dominik s Andrejom naložili v poslednú októbrovú nedeľu 7 chalanov v Lomničke a do Popradu prišli okolo 11 kde sme ich už čakali. Keď vstúpili do eRka, tak sme ich tam posprevádzali a vysvetlili čo sa tu robí.

Najviac ich v tu chvíľu ale zaujali skejty a tak sme ich chvíľu nechali poskejtovať. Následne sme si všetci sadli do kruhu a učiteľ Dominik navrhol hru kde sa predstavíme a povieme zviera ktorým by sme chceli byť.

Po hre, keď sme sa už všetci poznali sme im povedali niečo o Halloweene a maskách. Následne sme chalanom ktorí neboli na minuloročných workshopoch s pomocou ich kamarátov vysvetlili aké materiály používame pri tvorbe a prečo. Na to prišla diskusia o tom kto chce akú masku. Po rýchlom kolečku nápadov sme im rozdali recyklované papiere na ktoré si mali predkreslit masky. Po dokončení nákresov sme im rozdali tetrapacky a ukázali masky ktoré sme vytvorili, čo niekoho hneď inšpirovalo.

Niektorí chlapci hneď začali pracovať samostatne, iní si pýtali našu pomoc

. Napríklad s Dominikovou pomocou vznikla škraboška čerta.
Náš šofér Andrej si začal tiež vyrábať masku a následne pomohol podobnú džúsovú príšeru vytvoriť ďaľšiemu chalanovi.

Deckám sme najviac pomáhali s proporciami tváre( i keď chvíľu sme ich nechali obkresľovať si hlavy navzájom) , ako rozvrhnúť diery a ako ich vystrihnúť. Po chvíľke im to šlo od ruky. Na zaviazanie masiek k hlave sme použili staré tričká rozstrihané na pásiky. Chalanov sme zároveň učili učiť tieto postupy na následnú aplikáciu v ich škole na Halloweenskom dni.

Po dobre odvedenej práci sme si objednali pizzu ako odmenu a pokial sme čakali, viedli sme ďalšie diskusie o recyklovaní, upcyklovaní a možných výtvoroch. Následne si decká ešte chvíľu poskejtovali a zahrali na hudobné nástroje, taktiež nám niečo zaspievali. Dali sme si aj rekapituláciu, kde nám oni vraveli ako budú učit svojich spolužiakov tvoriť tieto masky. Po dojedení pizze, okolo 5 hodiny sa pobrali domov.

Dva dni potom sme sa zastavili v Lomničke, kde sme workshop vytvorili pre 60 detí.

A to bolo samozrejme veĺmi náročné. Víziou projektu je však ako naučiť deti tieto skúsenosti podávať ďalej, tak dostať deti zo sociálnej bubliny rómskej osady. Preto budú pripravované workshopy prístupné aj pre Vás. Najbližší z nich prebehne 24. novembra v priestoroch Centra Kreatívnej Recyklácie na Scherfelovej ulici č.15. Ak chcete vedieť o konkrétnejšom harmonograme, pridajte sa k našim odberateľom 🙂

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”PRIDAJTE SA K NAŠIM ODBERATEĽOM” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

ĎAKUJEME !