Najdrahšiu plechovku uňho zakúpite za 2900 dolárov. Ako takéto kúsky vznikajú?


Noah je americký umelec, ktorý si vo svojom okolí vydobil meno skôr skrz maľbu, sochu, tlačenú grafiku či dizajn. Dnes je však známejší pod tvorbou unikátov vytvorených z plechoviek od nápojov.


Ako to začalo?

Noah bol, ako sám vraví, už odmalička priťahovanými lesklými vecami. Po rokoch, počas ktorých sa venoval maľbe aj iným umeleckým technikám sa dostal k nápadu pretvárať úplne bežný, často používaný produkt na umelecké diela.

Tvorené nehodou, nie však chybou

Ako na svojej stránke uvádza, základom všetkého je nehoda, alebo náhodný úder na plechovku, ktorým sa inšpiruje v procese celej tvorby. Spočiatku to skúšal na plechovkách potlačených reklamami výrobcov, dnes sa však posunul do bodu, kedy si plechovky pred výrobou opatrne vybrúsi a vyleští, až kým nezískajú lesk a punc novučičkého kúsku.

Nasledujú hodiny a hodiny práce

Používa len prsty. Tlakom na plechovku postupne vytvára obrazce, ktoré čoraz viac a viac zdetailňuje, až kým sa nedostane do úrovne, s ktorou je spokojný. Denne však dokáže vytvoriť maximálne dva kúsky, viac by jeho prsty vraj nezvládli bez pridaného utrpenia.

Výsledok stojí za to

Na Noahovej stránke si jeden takýto kúsok môžete zakúpiť. Jeho hodnota je však väčšia, ako by ste možno čakali. Svoje posledné kúsky predáva v rozmedzí 1900-2900 dolárov a tým mu patrí popredné miesto v pomyselnom rebríčku recyklátorov, ktorý menia odpad na cenný (v tomto prípade naozaj vysoko cenný) materiál.


Článok sme pre Vás pripravili v rámci obsahu našej kampane, ktorou chceme ukázať, že odpad je hodnotný a cenný materiál a mali by sme sa s ním naučiť zaobchádzať prakticky a produktíve a posúvať ho do ďaľšej, rôznorodej výroby. Viac nájdete na našom webe, alebo si pozrite krátke video a šírte s nami myšlienku odpadu nad zlatu ďalej. 🙂

Zdroj:

https://www.noahdeledda.com/purchase#recent-works-2020-1