5 vecí, ktoré by si mal/a vedieť pred kúpou nového oblečenia

Už si sa niekedy zamyslel/a koľko oblečenia je na svete? A koľko sa toho vyhodí? Vieš že je to jeden veľký nákladiak každú sekundu? A Vieš čo je rýchla móda alebo fast fashion?

Ak náhodou nie, tak je to pojem, ktorý charakterizuje rychlosť ktorou móda prejde od dizajnu a návrhu po finálny produkt možný zakúpenia. Väčšinou je to charakterizované veľkým množstvom, nízkou kvalitou a lacnými, rýchlo vyhoditeľnými vecami. V posledných desiatkach rokov, tento proces produkcie prudko vzrástol, nehliadiac na životné prostredie ani životy ľudí v tomto priemysle.  

V posledných rokoch taktiež prudko vzrástla rýchlosť zakúpenia, vďaka rôznym aplikáciam a eshopom. Tieto možnosti a technológie nie sú zlé, ak sú rozumne použité napríklad na eshopoch udržateľných značiek, (ak samozrejme nekupuješ z druhej strany sveta).

Tak sa poďme pozrieť na dôvody, prečo oblečenie recyklovať, opravovať, alebo nakupovať zodpovedné kúsky a prečo sú pojmy ako udržateľná móda, fair trade oblečenie, eko bavlna, recyklovaná a upcyklovaná móda dôležité. (#sustainable, #fair-trade, #responsible, #slow fashion, #eko)

Zlomok toho, čo sa vyhodí každú sekundu

Módny priemysel je jeden z najväčších znečistovateľov životného prostredia.

Odhaduje sa že módny priemysel vyprodukuje najmenej 330 miliónov ton oxidu uhličitého za rok, pričom ak sa pripočíta používanie tak musíme pridať ďaľších 530 miliónov ton napríklad za pranie, sušenie, žehlenie. Taktiež väčšina oblečenia aj látok do Európy smerujú z východnej Ázie, vďaka čomu je toto číslo tak veľké.

Jedna štúdia tiež odhaduje že toto číslo vzrastie o 63% do roku 2030 ak svoje konzumné návyky nezmeníme. Celosvetovo. A čo sa týka odpadu? Len zbytky látok z manufaktúr by tvorilo odhadovaných od 40 až 120 tisíc kilometrov štvorcových každý rok, čo je veľkosť Švajčiarska až Nikaraguy. V našom ReShope sa spracovávaniu odpadových látok venuje napríklad značka WakiVaky, ktorá nedávno spustila crowfoundingovú kampaň, aby vedela spracovať ešte viac oblečenia.

Jedny rifle vyprodukujú toľko skleníkových plynov akoby si šiel/šla autom viac ako 130km.

Vyhodené oblečenie z nerozložiteľných látok zostane na skládkach viac ako 200rokov.

Na výrobu jedného bavlneného trička je potrebných 2700 litrov vody. Toľko vypije človek za dva a pol roka.

Smoke, Smoking, Chimney, Fireplace

Spotrebuje ohromné množstvá pitnej vody.

Na výrobu jedného bavlneného trička je potrebných 2700 litrov vody. Toľko vypije človek za dva a pol roka. Taktiež príprava a farbenie látok tvorí 17-20% znečistenia vody celosvetovo. Rieka Citarium v Indonézii má na svojom toku vyše 200 manufaktúr. Je to jedna z najznečistenejších riek na svete a domáci stále sa na ňu spoliehajú ako na zdroj pitnej vody, čo prináša veľa chorôb. Navyše aj Aralské more vysychá v dôsledku presmerovania jeho zásobujúciech riek k plantážam bavlníka.

Sociálny dopad

Neziskovka Remake odhaduje že naše oblečenie vytvára približne 75 milónov ľudí, z čoho 80% je mladých žien 18-24 rokov. Väčšina z nich, napríklad tie z Bangladéša, nezarobia viac ako 96 dolárov mesačne. To je tak tretinový plat oproti tomu čo potrebujú na slušný život. Navyše, dôkazy o detskej a nútenej práci boli nájdené v krajinách ako Argentína, Bangladéš, Brazília, Čína, India, Indonézia, Filipíny, Turecko aj Vietnam. Aké Made in máš na tričku ty? Vieš kto to vyrobil? Súčasťou hnutia Módnej Rveolúcie je aj otázka Who Made My Clothes? (Kto vyrobil moje oblečenie? ) ktorú môžeš nasmerovať na svoju značku či už cez sociálne siete alebo emailom.

Týranie zvierat

Prichádza v dvoch častiach. Prvá je zneužívanie zvierat priamo pre ich časti tela ako je koža, kožušina, kly.  Vedel/a si že v modernom módnom priemysle je lacnejšie dať kožušinku zo zvieraťa ako tú umelú? Po celom svete existuje mnoho kožučinových fárm kde sú zvieratá po generácie držané, chované a zabité alebo kontinuálne mučené kvôli móde. Druhá časť je tá, kde sa obrovské ekosystémy menia a ničia vďaka priemyslu čo ohrozuje a mení životy zvierat. Vo veľa prípadoch boli celé ekosystémy zničené. Milióny rýb umierajú ročne kvôli znečisteniu vodných tokov, riek a morí.

Zmena prichádza s tebou

Každé jedno konzumné rozhodnutie tvaruje tento priemysel. Čím viac ľudí sa rozhodne nepodporiť tento priemysel, podporiť priemysel udržateľný, menších lokálnych producentov a zodpovedných návrhárov, tým viac sa bude módny priemysel meniť. A tieto rozhodnutia nemusia byť drahé. Stačí ak si upravíš svoje staré oblečenie, pôjdeš do sekáča, podporíš miestnu krajčírku alebo ľudí čo tvoria z odpadových látok, či recyklujú staré materiály. Čím viac nás bude, tým väčší budeme mať dopad a vplyv na svetový módny priemysel. Tak čo? Pridáš sa k módnej revolúcii?

Ak Ťa téma zaujala, klikni aj na kampaň No Nekúp To 🙂

Text by Anči