Slovenská dizajnérka získala najvyššie ocenenie za návrh oceánskej stanice, ktorá odstraňuje plast z mora

Návrh zariadenia na čistenie oceánu od slovenskej dizajnérky Lenky Petrákovej získal najvyššie ocenenie v architektonickej súťaži za projekty kreatívneho riešenia environmentálnych výziev.

Plávajúca stanica s názvom 8. kontinent je navrhnutá na riešenie jedného z najnaliehavejších problémov znečistenia na svete: plastového odpadu z oceánov. Morské zvyšky v súčasnosti pokrývajú plochu približne 1,6 milióna metrov štvorcových v severnom Tichom oceáne, ktorý, ako naznačuje Lenka, možno považovať za ôsmy kontinent.

8. kontinent získal cenu Grand Prix 2020 za architektúru a inováciu mora od Nadácie Jacques Rougerie, francúzskeho inštitútu, ktorý oceňuje vizionárske projekty podporujúce udržateľnú spoluprácu medzi vedcami a dizajnérmi.

Lenkin model pozostáva zo vzájomne prepojených budov v tvare okvetných lístkov, ktoré stoja na chapadlových plošinách a všetky spolupracujú na zhromažďovaní plastových zvyškov z vodnej hladiny a ich premene na recyklovateľný materiál. Návrh tiež obsahuje výskumné a vzdelávacie centrum, ktoré študuje morské prostredie, skleník, v ktorom sa rastliny pestujú pomocou hydroponickej kultivácie – metódy pestovania rastlín bez pôdy iba pomocou vody – a bytové zariadenia pre výskumníkov stanice.

Zdroj: https://www.designboom.com/architecture/the-8th-continent-lenka-petrakova-clean-up-oceans-01-06-2020/

Návrh Lenky Petrákovej je koncipovaný tak, aby bol sebestačný a aby sa mohol adaptovať na oceánske prostredie a ťažiť z neho. Budovy sú navrhnuté tak, aby umožňovali vetru prechádzať stanicou, čo zvyšuje jej odolnosť voči silnému oceánskemu vetru, zhromažďuje vodu na zavlažovanie a využíva prílivovú a solárnu energiu.

Aj keď ide o nezastavaný projekt, ako povedal Jules Verne, všetko, čo si jeden dokáže predstaviť, iný dokáže uskutočniť,“ hovorí Lenka. „A verím, že dnes je ten správny čas predstaviť si čistejšiu a environmentálne udržateľnejšiu budúcnosť a spôsoby, ako ju dosiahnuť technickými, architektonickými a umeleckými výtvormi, aby sme ich mohli vytvoriť pre naše a lepšie zajtrajšky.“

Článok pre Vás napísala Majka, ďakujeme!

Ak chcete viac podobného obsahu, podporte našu prácu cez Darujme.sk Ďakujeme!

Zdroj: https://www.calvertjournal.com/articles/show/12435/slovak-designer-award-sustainable-ocean-cleaning-plant-plastic-pollution-lenka-petrakov