PET-ART – Pocta PET fľaši od Veroniky Richterovej

Plastové fľaše označené aj skratkou PET (polyethylentereftalát) sú univerzálnym a užitočným materiálom. Z fliaš sa napríklad vyrábajú vlákna, z ktorých je následne zhotovený textil. Avšak ak sa plasty ocitnú mimo žltého kontajnera, zostanú často v prírode dlhšie, ako by sme si priali. Celosvetovo vnímame obrovskú spotrebu plastov, situácia sa stáva čoraz viac neúnosnejšou a neudržateľnou. Plastový odpad nachádzame v lesoch, parkoch, riekach, jazerách, ale aj v moriach a oceánoch. Nehovoriac o mikroplastoch, ktoré voľným okom síce nevidíme, ale nachádzajú sa všade okolo nás.

PETky si občas prinesie aj zo zahraničia

Česká umelkyňa Veronika Richterová v PET fľašiach objavila čaro a začala tvoriť. Už od roku 2004 poukazuje na potenciál krásy, ktorý možno vidieť v odpadkoch. PET-ky na svoju tvorbu loví v žltých kontajneroch, zbiera ich po prírode a dokonca si ich nosí aj zo zahraničia.  

Veronika pri svojej umeleckej tvorbe úplnou náhodou zistila, ako sa PET fľaše zdeformujú teplom. Uchvátili ju nové tvary a farby, ktoré vznikali pod jej rukami. PET fľaše zahrieva, tvaruje, krúti, reže a transformuje materiály na umelecké sochy, objekty a inštalácie.

Výsledok je často nepredvídateľný, ale stojí za to

Princíp je pomerne jednoduchý, plast sa pri zahrievaní začne zmenšovať. Záleží však od kvality fliaš, každá môže mať iné vlastnosti.

Jej prvým dielom bol „ krištáľový“ luster z priesvitných fliaš. Následne svoju lásku k tvorbe z plastov už nevedela zastaviť. 

Svoju tvorbu pomenovala PET Art. Umelkyňa vytvára lustre, poháre, objekty inšpirované flórou a faunou. Vytvorila množstvo tematických plastík. : Moře a voda, Rostliny a houby, Palmy a kaktusy, Zvířata a Trofeje.

Svet PET fliaš sa mení

V spolupráci s partnerom Michalom Cihlářom, ktorý je grafik, dokumentujú všetko, čo s PET fľašami súvisí. Úspešne zachytávajú aj umelcov, ktorí tvorivo upcyklujú plasty.

Spoločne od roku 2007 zbierajú pre pripravované PET-ART múzeum a príležitostne vystavujú vzorky pet fliaš z celého sveta, ktorých dnes majú už cez 3200 zo 118 krajín sveta. Rozhodli sa tak preto, že rýchlo zistili ako sa sortiment fľaši mení, niektoré jej obľúbené kúsky z trhu zmizli a objavili sa nové. Múzeum poukazuje na rozdiely a spoločné rysy naprieč rôznymi krajinami. Umelkyňa má za sebou množstvo výstav po Českej republike ale aj po svete.

Veronika s Michalom tvrdia, že nie je dôležité, či je dielo účelové, alebo či tvorba spĺňa len dekoratívny účel. Jej tvorba nemá za cieľ upozorňovať na záchranu planéty. Hlavný zámer tvorby smeruje na publikum – aby ľudia zmenili pohľad na odpadky a ich využitie. Pre niekoho je to len odpad v koši, ale pre niekoho je to hotový poklad.

Viac o tvorbe Veroniky Richterovej, histórií a designe plastov si môžete prečítať tu: https://www.veronikarichterova.com/pet/

Ak Vás článok zaujal, posuňte ho ďalej zdieľaním, alebo nám prispejte na jeho propagovanie.

Za článok ďakujeme našej dobrovoľníčke Ivke Syrovátkovej

Zdroje:

https://www.veronikarichterova.com/pet/

https://www.veronikarichterova.com/dilo/pet-art-plastiky/

https://arhitekton.net/plastika-u-oku-umetnika-pet-art/

https://www.designindaba.com/articles/creative-work/plastic-bottle-artworks-veronika-richterov%C3%A1

https://www.huffingtonpost.co.uk/entry/veronika-richterova-plastic-bottle-sculpture_n_7065654?ncid=other_saredirect_m2afnz7mbfm

https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/1416656-petprsenky-vznikaji-v-petu-tvare

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/pet-artova-hra-veroniky-richterove-40226623

https://www.energyglobe.cz/temata-a-novinky/rozhovor-s-ceskou-umelkyni-ktera-meni-pet-lahve-na-umeni

https://www.naturpack.sk/novinky/plasty-popularno-naucny-material-pre-pouzitie-partnerskymi-samospravami-natur-packu/

https://bezigelitky.cz/zijeme-v-dobe-plastove-a-pomalu-nicime-nasi-planetu/