Postavil kajak z PET fliaš a preplával 172 riečnych kilometrov

Dá sa spraviť kajak z PET fliaš? Áno. Je to dobrý nápad? Nie tak celkom…

Vodák Tomáš Ščepka to napriek tomu dokázal. Ešte aj na ňom splavil celý slovenský úsek Dunaja, 172 riečnych kilometrov za 4 dni. Na domácu tvorbu ale PET kajak neodporúča. Povestné ‚Neskúšajte to doma‘ zaznelo viac krát v priebežných reportážach aj v krátkom dokumentárnom filme o celom procese výroby, použitia a zničenia tohto zvláštneho plavidla. 

Materiál na výrobu si nazbieral na brehu

Tomáš Ščepka si na PET kajaku síce trúfol na náš najväčší a jediný veľtok, lenže mal pri sebe celý čas aspoň jedno sprievodné plavidlo. Navyše je Tomáš Ščepka dlhoročný skúsený vodák. V čase projektu bol člen predsedníctva ABVK, ktoré každoročné organizuje čistenie Bratislavských brehov. Tam niekde sa aj zrodila myšlienka upozorniť na plasty v prírode. Hlavne tie zbytočné, ktoré by sa dali ľahko a dobre zrecyklovať. Len na to musia byt v žltej nádobe a nie naplavené v lužnom lese. Pri upratovaní Bratislavských brehov na jar v roku 2019 si Tomáš Ščepka teda nazbieral materiál na PET kajak. Vtedy ešte plánoval postaviť kanoe. Nakoniec z toho ale vyšiel kajak. Vodáci sú na tuto terminológiu citlivý, a tak sa zmenil aj názov celého projektu. 

Na stavbu PET kajaku ešte Tomáš Ščepka použil PET fľaše od blízkych darcov, pár starých bežiek z kamarátovej garáže a dosky ktoré mal jeho otec odložené na záhrade. Jediný novy materiál bol tekutý dusík. Ten bolo treba na natlakovanie fľašiek, aby lepšie zneli, ale hlavne aby mali lepší výtlak. Nakoniec stavba trvala 1,5 mesiaca. Síce popri práci, ale s príležitostnými 12 hodinovými šichtami a výraznou podporov rodiny. Takže PET kajak nie je ani dobrý biznis plán. Materiál bol síce skoro zadarmo ale časová investícia bola neúmerná výsledku. Výsledné plavidlo totiž malo hydrodynamické vlastnosti turistického kajaku s cisternou v závese a labilitu pretekárskeho (tzv. zjazdového) kajaku. Čo bolo teda cieľom projektu?

Upozorniť na množstvo plastu v prírode, ale aj na krásy Dunaja

Tomáš Ščepka spomína v dokumente dva hlavné motívy. Upozorniť na množstvo odpadu v prírode. A vzbudiť záujem o Dunaj aj o prírodu ako takú. Lebo keď človek v prírode trávi čas tak je oveľa citlivejší na jej znečisťovanie. Konkrétne Dunaj je veľký. Tak obrovskú masu vody je ťažké zašpiniť. Ale je aj tažké ubrániť sa pocitu hanby, keď človek vidí ako sa Vážska voda vlieva do Dunaja. Nepomôže ani to, že sa voda z Váhu, najprv zriedila v čistučkom Malom Dunaji. Stále je viditeľne tmavšia.

Tým že PET kajak po plavbe zničili a recyklovali, upozornili na ešte jednu dôležitú vec. Že veci sú len veci. Veci majú slúžiť nám a nie my veciam. Aj keď mame zodpovednosť za to čo sa stane s našimi vecami po tom čo ich prestaneme potrebovať, neznamená to že si ich musíme nechať na vždy. Je v poriadku vrátiť nepoužívanú vec do kolobehu, len to treba spraviť správne. 

Čo teda s PET fľaškami, keď z nich nebudeme masovo vyrábať rekreačné plavidlá?

Najlepšie je plastové fľaše nekupovať a dúfať že trh zareaguje znížením výroby. To má však svoje úskalia. Pri pomere 1 diel recyklovaného plastu a 2 diely nového plastu na novú PET fľašku je potreba vyrábať cca trikrát toľko nových fliaš než koľko ide na recykláciu. Nie každý ma možnosť balenú vodu nekupovať, ak bývate na dedine, kde podchvíľou nejde voda, tak proste pár litrov balenej vody doma mať chcete.

Druhá dobrá možnosť je kúpiť si PET fľašku len raz a potom ju používať celý zvyšok života, alebo aspoň čo najdlhšie. Bohužiaľ, bežné fľaše na to nie sú testované a nevie sa (o väčšine) ako vplývajú na kvalitu uchovávanej vody pri viac násobnom použití. Stále ale platí, že ak si chcete zobrať vodu so sebou na túru, tak ľahší, lacnejší a odolnejší obal ako PET fľašu nenájdete. Za nás je však lepšia alternatíva nerezová fľaša a podobne. Drahé dizajnové eko fľaše na vodu sú plus len ak vám vydržia fakt dlho a nezagebrite ich niečím čo sa vám už nebude chcieť umývať.

Upcykluj, len ak tým nevytvoríš zbytočný odpad

A čo teda s PET fľaškou, ktorá sa dostala do stavu „z tohto teda už piť nebudem“. Upcyklácia je skvelý nápad, ale len pokiaľ fľaši zabránite aby sa vám stratila vo voľnej prírode. Ak sa teda inšpirovaný PET kajakom rozhodnete z fliaš vyrobiť drobné bez posádkové plavidlo a spustiť ho dole miestnym potokom, nezabudnite ho večer zase vyloviť a zobrať si ho domov.

Ak vás už vaše PET výtvory prestali baviť, je čas na recykláciu. Spravidla sú to žlté nádoby na separovaný zber, ktoré na ne čakajú. Pred vyhodením z nich odstráňte etiketu. Zle sa to robí vo veľkom, a keď etiketa ostane na fľaške, robí problém pri recyklácii lebo je z iného typu plastu. Začínajú sa síce robiť pokúsi s etiketami, ktoré budú plávať na vode, zatiaľ čo kúsky z PET fliaš klesnú na dno, ale to ešte chvíľu potrvá. 

Hlavné však je fľašu stlačiť na čo najmenší kúsok.

Rozhodne PET fľaše ale nenechávajte v prírode. Srnka si na nich síce neporeže nôžku ani nedostane otravu krvy ako pri skle a kove, ale problémy vedia narobiť aj oni. To má dva hlavné dôvody; sú ľahké a vydržia dlho. Keďže sú ľahké, ostanú na povrchu. Keďže vydržia dlho, tak sa dostanú časom do vody, do potoka z neho do rieky, odtiaľ pravdepodobne do Dunaja a z neho do mora. A ďalej sa držia na povrchu a spolu vytvárajú nepriedušnú prikrývku na veľkých plochách oceánu. Ten potom nepracuje ako má, čo vplýva aj na našu klímu. Aj keď sa nám to zdá ďaleko preďaleko. 

Takže spravte všetko preto, aby vaše PET fľaše boli s vami čo najdlhšie a potom ich pošlite na recykláciu. Tak ako Tomáš Ščepka nakoniec recykloval aj svoj PET kajak. Celý dokument si môžete pozrieť vo videu:

Za článok ďakujeme našej dobrovoľníčke VERONIKE Bachratej

Ak chcete naše články posunúť ďalej, môžete tak urobiť viacerymi spôsobmi

Zdieľajte ho na sociálnych sieťach

prípadne podporte ich propagáciu

https://zaujimamsa.darujme.sk/3758/

Ďakujeme!