Popradské Centrum Kreatívnej Recyklácie je na svete! Ako prebiehalo otvorenie?

Prvou augustovou stredou sme vdýchli nový život priestoru v budove Kina Máj v Poprade a otvorili sme prvé Centrum Kreatívnej Recyklácie. Ako to prebiehalo?

Pozrite si aj reportáž z TV Poprad.

Všetci na čas, v hojnom počte a všetkých vekových kategórií.

V predošlom fungovaní kreatívneho priestoru pod názvom ArtHouse Poprad bolo už pomaly pravidlom, že si účastníci zvykli na akcie chodiť tak hodinku až dve po oficiálnom začiatku. Bolo tak často hlavne kvôli tomu, že sme sa o program nestarali už od úvodných hodín. Veĺmi príjemne nás prekvapilo, že po odbití piatej hodiny sa priestor naplnil rozličnými vekovými kategóriami ľudí, ktorí mali aktívny záujem o program, ktorí sme pre nich pripravili.

Workshopy vo všetkých dielňach priestoru.

Priestor je rozdelený na pracovnú a oddcyhovú časť. V rámci pracovnej časti sa priestor delí na ďaľšie menšie dielne. Grafická dielňa sa naplnila účastníkmi workshopu potlače linorytových grafík na použité tričká. Ak si niekto náhodou tričko nepriniesol, mohol si ho nájsť v množstve vecí, ktoré ponúkame v našom Freeshope v oddychovej zóne. V dielni si môžete vytvoriť vlastnú linorytovú grafiku alebo si potlačiť niektorú z už vytvorených grafík, ktoré môžete vidieť napríklad na produktoch projektu Zaplataj. Ako všetky dielne ste mohli aj túto podporiť dobrovoľným príspevkom na jej ďaľšie fungovanie.

Recyklátorská dielňa účastníkom ponúkla tvorbu “mincovničiek” – peňaženiek vytovrených z plechoviek od nápojov. V priestore dielne však nájdete aj rôzne náradie a prístroje, medzi nimi napríklad lupienkovú pílu, ktorú sme predviedli pri tvorbe šperkov zo starých skateboardových dosiek. Súčasťou je taktiež príštroj na drvenie a následné vstrekovanie roztaveného plastu do železnej formy. Tento prístroj sme pre vyťaženosť počas akcie nezapájali, v prípade záujmu je Vám však plne k dispozícii.

Krajčírska dielňa mala pôvodne privítať záujemcov o nahliadnutie na jednoduché techniky spracovávania a upcyklácie textilného odpadu. Učili sme sa vytvárať koberčeky a iné úplety zo starých kusov oblečenia narezaných na pásiky. Našli sa tu však aj šikovníčky, ktoré si vytvárali nové kúsky úpravou tých starších za pomoci potlačených záplat a šijaceho stroja.

Na recyklovanie potrebuješ odpad vytvoriť, u nás môžete recyklovať nákupom

Ďalší priestor nám slúži jednak ako fotodieľna, kde sme skúšali naše mini štúdio na 360 stupňovú produktovú fotografiu ako aj 3D tlačiareň, ktorú sme získali vďaka podpore Nadácie Orange v časoch, keď projekt Recyklátor v stave, v akom je dnes ešte nebol ani v pláne.

360 stupňovú fotografiu používame aj pri našich produktoch

Súčasťou predstavenia priestoru bolo aj otvorenie showroomu nášho ReShopu, v ktorom ste mohli nájsť produkty od rôznych značiek a firiem zaoberajúcich sa tvorbou z odpadu. Pozrieť si tu môžete napríklad elegantné produkty značky sobi.eco, vytvorené z recyklovaných textílii a pet fliaš, či upravené nevratné sklenené fľaše od projektu Druhý Dych, ktoré sú čerstvou novinkou na našom ReShope. Samozrejme tu však nechýba ani široká rada sprejačníkov či obľúbené peňaženky z kompozitných obalov od Pure Love. V rámci oblečenia si mohli účastníci vyskúšať pestré tričká od Nebuď Kaktus, či niečo z našich predošlích kolekcií.

Po workshopoch sme prešli na prezentácie udržateľných projektov

Po sérii workshopov sa zostávajúce, obmieňajúce i pribúdajúce osadenstvo usadilo, aby si vychutnali večerný edukačný program, ktorý sme pripravili ako formu prezentáciue udržateľných projektov. Počuť ste tu mohli napríklad Dominiku zo Šumné Slowfashion, ktorá prišla až z Bratislavy koncept prenájmu oblečenia, na ktorého rozširovaní momentálne usilovne pracujú a ktorý vrelo odporúčame vyskúšať!

Na tému módy prišla taktiež z Bratislavy porozprávať “Príbeh svojho šatníka” Martina Kruipers zo značky BARTINKI, ktorá tvorbu unikátnych kúskov z recyklovaných materiálov kombinuje s koordinovaním slovenskej časti celosvetového hnutia Fashion Revolution.

O koncepte možnosti spájania tvorcov z odpadu za účelom vzdelávania i šírenia nahľadu na odpad, ako na materiál porozprával Igor z projektu Recyklátor, pod ktorým bude Centrum Kreatívnej Recyklácie fungovať.

Peter Tomečko nás prišiel zasvetiť do tajov priemyselnej recyklácie plastov i iných materiálov ako aj náhladu na legislatívne opatrenia v tejto oblasti.

Prezentačnú časť ukončila Saška z prvého popradského bezobalového obchodu NEOBALUY, ktorý nájdete v Poprade na Novom Juhu a teší sa čoraz väčšej komunite zodpovedných zákazníkov. Saška nám však okrem fungovania obchodu a počtu odpadov, ktoré sa vďaka nim podarilo “nevtvoriť” taktiež ukázala rôzne vychytávky pre bezobalovú domácnosť.

A hudobná bodka na záver

Prekrásnu stredu plnú hodnotných informácií a praktckých zručností sme zakončili koncertom dámskej kapelz WAHL, ktorá k nám dorazila v rámci svojich európskych ciest až z Londýna vďaka Dominike zo susedského projektu UMČO.

V tento deň sa spojilo mnoho ľudí rôznej vekovej kategórie a s rôznym pracovným yameraním a my veríme, že bude priestor Centra Kreatívnej Recyklácie slúžiť práve na spájanie a budovanie čo najväčšieho množstva možností kreatívnej recyklácie.

Radi Vás v priestore privítame každú stredu od 17:00 do 22:00. Stačí prísť a opýtať sa, na čom pracujeme a na čom môžete pracovať Vy, ak sa Vám teda bude chcieť 🙂 Nájdete nás na Scherfelovej ulici číslo 15 na 3. poschodí Kina Máj v Poprade Veľkej.

Veľká vďaka za fotky patrí Mikeovi Ševčíkovi, ktorý nám takýmto spôsobom stále rád podporí! Jeho tvorbu nájdete na jeho instagrame.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Subscribe” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]