Prvá testovacia vzorka “plastovej cesty” v Európe je položená na Slovensku.

Možnosti dnešnej doby sú naozaj neobmedzené. Kto by to bol povedal, že recyklované plasty sa dajú použiť na výstavbu nových ciest. Slovenská spoločnosť VIAKORP ako jedna z prvých na svete realizovala komunikáciu s pridaním recyklovaného plastu do asfaltu. Ide o prvú testovaciu vzorku v Európe, ktorú položili pri Lučenci. Záujem prichádza aj zo zahraničia.

Miestne plasty na miestne cesty.

Takto znie poslanie tejto inovatívnej spoločnosti, ktorá ponúka ekologické riešenie využitím recyklovaných plastov ako prísady do asfaltových komunikácií. Pridávaním recyklovaných plastov do asfaltových ciest nezvyšujú len ich kvalitu a životnosť, ale zároveň dokážu zhodnotiť plastový odpad. Predpokladá sa, že životnosť takejto cesty sa môže zvýšiť o viac ako 3 roky.

Aké sú výhody oproti bežným asfaltovým cestám?

Použitím zmesových produktov na cestných plochách sa znižuje objem odpadových plastov, taktiež sa znižuje objem fosílnych palív potrebných na výrobu asfaltu a znižujú sa aj emisie skleníkových plynov. Odhaduje sa, že ak by celá svetová produkcia asfaltu obsahovala zmesové produkty z plastov ako prísady do asfaltov, potom by sa ušetrilo 4,8 miliónov ton fosílnych palív a každý rok by sa využilo milióny ton plastového odpadu. Neskutočné čísla, však?

A ako je to na Slovensku?

Ročne sa u nás podľa konateľa spoločnosti Jána Bohovica vyprodukuje cca 2,5 milióna ton asfaltu. Ak by sa plastový odpad pridal do každej tony, tak je možné zhodnotiť približne 25-tisíc ton odpadu. Navyše, tento odpad ostane zhodnotený navždy, pretože sa po odfrézovaní môže znovu zapracovať do výroby. Už nikdy z neho nevznikne plastový výrobok do odpadu. 

Tlieskame a držíme palce! ☺

Autorka článku je Andrea Gembešová, Ďakujeme!

Ak chcete takýchto informácií viac, podporte nás cez Darujme.sk alebo šírte informácie do sveta cez sociálne siete. Oboje pomáha 🙂

Zdroj: https://www.viakorp.sk/index.php