Čo so starým oblečením? Pozrite si prehľad spôsobov reusingu a upcyklácie textilu

V prvom rade otázka: Musí ísť naozaj preč?

Ak ste si niektoré oblečenie už pár mesiacov neobliekli, je na mieste s tým niečo spraviť. Zamyslite sa však aj nad tým, či viete tomuto kúsku vdýchnuť trochu šmrncu upcykláciou a kreatívnymi úpravami, ktoré toto oblečenie vrátia do Vášho života.

Režte, strihajte, viažte

Ak si do googlu napíšete “upcycle t-shirt“, nájdete stovky možností, ako si tričká či svetre zoriginálniť strihaním, viazaním a inými úpravami. Môžete tak napraviť jeho veĺkosť, či zmeniť používanie.

V rámci workshopov kreatívnej recyklácie učíme obelčenie nastrihať a viazať do kobercov, či tašiek. Je však mnoho možností využitia takýchto pásov a na mnohé Vám stačí letmý pohľad na výsledný kúsok.

Zero Waste pomocníčka zo starého trička

Zo starých tričiek a svetrov viete veľmi hravo urobiť nákupnú tašku či kapsu. Oblečenie stačí pri krajoch rozstrihať, následne zviazať a vuala, originálna upcyklovaná taška je na svete. Pre väčšie akcie táto aktivita nechýba ani v našej ponuke workshopov a občas ju doplníme o potlač malých linorytových grafík. V našom Centre Kreatívnej Recyklácie v Poprade sme naposledy vytvorili takéto kúsky 🙂

Našli sme pre Vás čo najstručnejšiu ukážku

Nájdite si pomocníka/pomocníčku

Na Slovensku je čoraz viac šikovných rúk, ktoré sa venujú úpravám oblečenia. Ak sa Vám niekoho tvorba páči, nedá Vám veľa námahy mu/jej napísať a prebrať úpravu Vášho konkrétneho kúsku. Ak by ste aj kúsok nechceli, môže oblečenie pretvoriť a posunúť ďalej. My Vám vieme odporučiť značku Zošité na košele, ArtHa Studio na potlač, Nebuď Kaktus na farbenie či značku SiTerra na prežívanie Denimu.

Nepodarilo sa? Použite staré oblečenie v domácnosti.

Ďaľšie spôsoby úprav sa už viac podobajú na recykláciu oblečenia, keďže ich v podstate rozstrihneme na menšie kúsky a vyrobíme doplnky do domácnosti či na iné účely.

Znovupoužiteľné odličovacie tampóny, handričky či vreckovky

Zo starého oblečenia si veĺmi jednoducho aj bez praxe šitia môžete vyrobiť pomocníkov do kúpeľne. Najjednoduchší spôsob je zostrihanie na malé obdĺžniky, ktoré môžete následne používať ako handričky či vreckovky. Nie je to žiaden revolučný nápad, no s trochou trpezlivosti a tvorivosti z nich vytvoríte aj vkusný doplnok. Ak máte chuť byť so svojím líčením viac zero-waste, skúste si vyrobiť prateľný odličovací tampón. Ako na to? Pozrite si video.

Jednoduché a praktické 🙂

Pomocník do kuchyne či macrame vešiak na kvety

V ponuke našich workshopov kreatívnej recyklácie nájdete aj možnosti úpravy starého oblečenia na tzv. bees wrap alebo macrame vešiak na kvety. Bees wrap si ľahko pripravíte za pomoci včelieho vosku, macrame vešiak je operácia o niečo zložitejšia. Na začiatok je potrebné nastrihať oblečenie na tenké pásiky, následne pokračujete rôznymi macrame technikami. V plánoch na rok 2020 je aj séria online workshopov, mali by ste o ne záujem? Napíšte nám na

Beeswrap Workshop
Macrame Workshop

Obal na vankúš aj bez šitia

Hravou možnosťou upcyklácie starého trička môže byť aj jeho premena na nešitý obal na vankúše. Ak máte na tričku obľúbenú kapelu či nápis, zachováte ho tak a ukážete ho viac ľuďom, ako by sa Vám malo válať v skrini. Nebojte sa ani toho, tento obal naplniť postrihanými kúskami a zvyškami rôzneho oblečenia. Tričká môžete aj zarámovať a pripevniť na stenu.

Možností viazania je samozrejme viac, to je stručný základ

Je škoda tento kúsok strihať? Posuňte ho.

Či už ste sa rozhodli do predošlých úprav neísť kvôli pocitu nedostatočnej zručnosti, alebo je Vám ľúto do oblečenia akokoľvek zasahovať, môžete ho posunúť ďalej či už výmenou, posunutím do secondhandu alebo na charitatívne účely. Skvelou aktivitou sú aj čoraz častejšie organizované SWAPy, teda výmeny oblečenia. Ďaľším projektom s cirkulárnym konceptom je aj slovenský projekt Šumné, ktoré sa okrem prenájmu oblečenia venuje aj podprojektu “Knižnica oblečenia“. Prvá knižnica vznikne už čoskoro v Bratislave a dopomôcť k tomu môžete aj Vy.

Skúste si pozrieť aj projekt EkoCharita, Vaše oblečenie poputuje len v rámci Slovenska

Ak už oblečeniu nič nepomôže, zrecyklujme ho.

Na Slovensku sa recyklácii oblečenia venuje firma SK-Tex, ktorá zozbierané kusy oblečenia rozseká na drobný materiál a stlačí väčšinou do blokov, ktoré sa používajú v stavebníctve. Značka sobi.eco však túto techniku použila aj vo výrobe originálnych doplnkov.

Kreatívna recyklácia oblečenia počas workshopu v Poprade
Photo credit Kristína Toroková

Máte viac nápadov? Poraďte nám!