Recyklopédia – BAVLNA

V tomto článku Recyklopédie sa pozrieme na textil, konkrétnejšie bavlnu. V rámci tohto komplexného blogu o recyklácii, upcyklácii a dopade rôznych produktov a materiálov sa pozrieme na čísla v produkcii bavlny a jej dopade na životné prostredie. Stručne Vás prevedieme možnosťami Reusingu – teda znovupoužívania bavlny a projektami, ktoré sa ňou na Slovensku zaoberajú. Nasledovať bude niekoľko jednoduchých možností domácej upcyklácie, zmapovanie možností priemyselnej recyklácie a napokon sa pozrieme aj na to, aké oblečenie môžeme kompostovať.

BAVLNA A ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

Diskusie o znečisťovaní životného prostredia sa tradične sústredia na elimináciu vplyvu produkcie energie a spaľovania fosílnych palív, avšak trochu sa zabúda na vplyv textilného priemyslu ako jedného z najvačších znečisťovateľov. Textilný priemysel produkuje až 10% všektých sklenníkových plynov a samozrejme aj obrovské množstvo odpadu vo forme vyhodeného nepotrebného ošatenia odhadované ročne na 90 miliónov kusov. Zníženie produkcie textilu by sa teda malo zaradiť medzi priority pri riešení súčasnej environmentálnej krízy.

Na začiatku je semienko bavlnovníka.

Jednou zo základných surovín textilného priemyslu je bavlna. Bavlnené vlákna pochádzajú z rastliny Bavlnovníka (Gossypium) a sú to vlastne jemné vlákna celulózy, ktoré obaľujú semienka Bavlnovníka a uľahčujú rozširovanie týchto semienok pomocou vetra, podobne ako páperie na semienkach púpavy.
Rôzne druhy bavlnovníkov pochádzajú z tropických a subtropických oblastí Ameriky, Afriky, Ázie a Austrálie. Ročná produkcia bavlny je na úrovni 28 miliónov ton a najväčšími svetovými producentami sú India, Spojené Štáty Americké a Čína

Bavlna, textil a voda

Pestovanie bavlny so sebou prináša značnú environmentálnu záťaž najmä pre vysokú spotrebu vody pri kultivovaní balvníkov a tiež vysoké používanie pesticídov a herbicídov. Na produkciu 1 kilogramu bavlny, je potrebných 10000 litrov vody a teda na výrobu jedného bavlneného trička sa spotrebuje 2700 litrov vody. Táto voda je najčastejšie odčerpávaná z riek a prírodných rezervoárov čo vedie k znižovaniu prietoku týchto riek, hladiny podzemných vôd a ničeniu ekosystémov. Takto odčerpávaná voda z riek spôsobila jednu z najväčších environmentálnych katastrôf – zmiznutie 85% vody Aralského Jazera, niekdajšieho 4-tého najväčšieho jazera na svete (3). Ďalším negatívom pestovania balvny je vysoké používanie pesticídov a herbicídov. Bavlníkové plantáže zaberajú len 2,5% obhospodorovateľnej pôdy, ale používa sa tu až 16% celkového množstva pesticídov a 7% herbicídov použitých pri kultivácii plodín. Tieto chemikálie následne znečisťujú životné prostredie a kontaminujú pitnú vodu.

Z vyššie uvedených informácií teda jasne vyplýva, že recyklácia a upcyklácia balvnených výrobkov je jedna z ciest ako znížit znečistenie životného prostredia. 

Ako na to?

Reusing

Posuň oblečenie ďalej

Najlepšou možnou altrenatívou upcycklácie bavlnených výrobkov je poskytnúť ich iným ľudom. Jednou z možností spojiť príjemné s užitočným je usporiadať minibazár výmeny oblečenia so susedmi alebo známymi. Každý môže priniesť kúsky ktoré o ktoré už nemá záujem a odísť s niečím zaujímavým. Takéto “clothing swaps” alebo “yard sales” výpredaje sú bežné napríklad v USA. Na Slovensku na takomto základe funguje iniciatíva “Zóna bez peňazí” alebo “ Platforma udržateľnosti “.

Zaujímavým projektom je taktiež “Knižnica oblečenia” od Šumné. Ďalšou z možností čo spraviť s nepotrebným, nie príliš poškodeným oblečením je darovať ho ľudom v núdzi ako napríklad detským domovom alebo charitatívnym oranizáciám, ktoré ho následne budú distribuovať tam kde je potrebné. Na Slovensku sa takémuto zberu venuje organizácia “Ekocharita“.

Upcyklácia

Vyrob si z oblečenia niečo doma

Ak je oblečenie už príliš opotrebované, je možné z neho vyrobiť niečo nové. Najjednoduchšou možnosťou je vyrobiť si balvnené čistiace obrúsky ktoré padnú vhod v každej domácnosti. Výroba je jednoduchá – stačí nastrihať na rovnakú veľkosť, zošit niekoľko kúskov a hotovo. Zaujímavou možnosťou je transformácia bavlneného oblečenia do obalov na jedlo z včelieho vosku. Včelí vosk je možné zakúpiť na trhoviskách alebo priamo u včelárov a proces výroby voskovaných obalov je relatívne jednoduchý ( návod ). Neposlednou z rýchlych a veľmi jednoduchých možností je aj výroba čeleniek z obnosených tričiek. Ak máte záujem o osobný workshop pre Vašu firmu. navštívte našu sekciu “Workshopy“.

Menej komplikované tipy na upcyklovanie bavlnených textílií sú aj výroba nákupných alebo plážových tašiek, koberčekov alebo obliečok na vankúše. A pre tých kreatívnejších je tu možnosť výroby hračiek a dekoratívnych postavičiek, ktoré potešia deti ale aj dospelých ako napríkladtakéto „Bavlnené príšerky“ od umelkyne Jennifer Strunge.

https://www.recyclart.org/upcycled-cotton-monsters/

Recyklácia a kompostovanie

Poslednou možnosťou je recyklácia a kompostovanie balvneného oblečenia. Zničené a nepoužiteľné bavlnené oblečenie je možné odovzdať do vybraných zberných kontajnerov. Toto oblečenie je následne degradované a môže byť použité na výrobu recyklovaných bavlnených vláken, z ktorých môžu byť vyrobené nové odevy. Častejšie sa však tieto vlákna sa používajú aj na výrobu rôznych výplní, izolačných materiálov, bavlneného papiera (odolnejší než bežný papier) alebo aj na kultiváciu jedlých húb . Kedže bavlna je prírodné vlákno – celulóza (rovnako ako drevo), je možné ju kompostovať. Dôležité je ale uistiť sa, že kompostované oblečenie je 100% vyrobené z bavlny a nastrihať ho na malé kúsky aby sa urýchlil rozklad.

Recyklovanú textíliu používa na výrobu svojich produktov aj značka sobi.eco

A sme na konci

Čítali ste prvý obsiahlejší článok našej recyklopédie. Dúfame, že ste sa dozvedeli niečo nové, a prípadne Vám to trochu zmenilo pohlad na oblečenie a jeho dopad na životné prostredie. Teraz už viete, čo sa skrýva za jeho produkciou a ako si svoje kúsky môžete upraviť, keď Vám doslúžia. Články sa budeme snažiť časom aktualizovať. Ak máte nápad na zaujímavý projekt, ktorý by tu nemal chýbať, napíšte nám. 🙂

Za autorstvo článku ďakujeme našemu dobrovoľníkovi Radoslavovi Janoštiakovi !

Ak by ste s nami chceli spracovať trochu textilu, navštívte kategóriu recyklovaného textilu na našom ReShope 🙂