Recyklopédia – Plechovka od nápoja

Osobne ma už od malička neskutočne bavilo skákať po plechovkách od piva, ktoré po sebe zanechala nejaká dospelácka návšteva. V tom čase som nemal tušenia o pojmoch “recyklácia” či “upcyklácia” a už vôbec som netušil, že ich “deštrukciou”, ktorá ma tak bavila, prispievam ku efektivite recyklačného procesu.

Pripravili sme si pre Vás článok, v ktorom si plechovku ako takú rozpytveme. Pozrieme sa trochu na históriu jej vzniku a množstvá, v ktorých sa v dnešnej dobe vyprodukuje. Taktiež sme pre Vás okrem informácii o priemyselnej recyklácii našli aj tie najstručnejšie možnosti domácej upcyklácie plechoviek – teda pretvorenia tohto obalového materiálu na funkčný doplnok, ktorý zvládnete aj u Vás doma. Na úplný záver sme si pripravili aj niekoľko umeleckých diel a jedného umelca, ktorý sa pretváraniu plechoviek venuje.

Ako to začalo?

Dôvody vzniku plechoviek sú celkom prosté. takýto obal na pivko je ľahší a nerozbije sa tak jednoducho ako sklenené fľaše.

Dnešné plechovky sú vyrábané z hliníka, to je materiál vhodný na recykláciu, pomerne ľahký a mäkký kov. Prvé kúsky plechoviek však boli vyrobené z cínu či železa pod značkou Krueger’s Finest Beer v Amerike v Januári roku 1935. Vymyslené to mali už v roku 1933, no príchod prohibície a podobných problémov výrobu trochu zbrzdil. Ich tvar bol iný, ako poznáme dnes a aj otváranie sa muselo postupne vyvíjať.

Postupný vývoj a 45 ročný dizajn

Meniť celú výrobnú linku si však menšie spoločnosti nemohli dovoliť. Alternatívne kúsky boli napríklad plechovky s uzatváraním rovnakým ako sklenené fľaše. V roku 1962 prišlo tzv. “trhacie” otváranie (podobné ako to dnešné) a v roku 1969 prevýšil predaj plechovkových pív predaj tých v skle. Dizajn, aký poznáme dnes zamedzil nehody s polikaním kúskov kovov a udržal sa až dodnes od roku 1975, kedy s ním príšla firma Falls City Brewing Company.

Čísla a štatistiky

Portál The World Counts Vám prináša akutálny počet predaných plechoviek tento rok. Ide o hliníkové plechovky vyprodukované tento rok.

Točí sa Ti z toho hlava? Tak si proste predstav, že sa každú sekundu vytvorí približne 6700 plechoviek na nápoje. Z toho by si každých 17 hodín spravil plechovkovú reťaz okolo Zeme.

Získavanie hliníku je energeticky náročnejšie, ako získavanie ktoréhokoľvek iného kovu. Predstav si, že na výrobu štyroch plechoviek minieš jednu plechovku benzínu.

Na produkciu hliníka sa využíva celkovo 2% z celosvetovej energie. Produkcia hliníku z recyklovaných zdrojov potrebuje len 5% z tvorby nového kúsku.

Aj kvôli energetickej náročnosti sú tak hliníkové plechovky v európe najrecyklovanejší materiál (v pomere výroby a separácie)

Na Slovensku sme v roku 2015 dosiahli 74% mieru triedenia hliníkových plechoviek. Ono recyklácia kovov je celkovo trochu jednoduchšia, ako recyklácia napr. plastových výrobkov a keď sa to tak výrazne oplatí, tak nie je o čom.

Kam s použitou plechovkou?

To, kde máš plechovku od pivka či energeťáku hodiť, závisí na obci či meste, v ktorom bývaš. Niekde sú na kovy určené červené nádoby. V niektorých mestách ich však musíš hodiť do žltého kontajneru spolu s plastami. Určite ich však hoď do jednej z týchto dvoch farieb. Tvoj odpad poputuje do recyklačného centra, kde sa odseparuje hliník od iného odpadu, či iných kovov (nie je magnetický a zvyšky iného odpadu na ňom proste spália). Následne sa to všetko pekne podrví, ešte trochu prepečie, zlisuje a vznikne tzv. INGLOT, čo je polotovar z ktorého sa vytvárajú ďaľšie plechovky či iné výrobky ako komponenty do áut, elektrosúčiastky, ale aj bicykle.

Čo si z plechoviek môžeš vyrobiť doma?

Ak si trúfate na prácu s týmto materiálom, môžete si ho upraviť aj v domácich podmienkach. Youtube Vám pod heslom “DIY drink can upcycling” nájde obrovské množstvo možností domácej upcyklácie plechoviek od nápojov. Nájdete tu spôsoby výroby varičov, ozdôb, praktických doplnkov, ale aj domáce tavenie a pretváranie hliníka.

Nám sa najviac páčilo týchto 10 spôsobov pretvorenia plechovky od Coca Coly

Čo z podobného odpadu nájdete na ReShope?

Ako sme ukázali, hliník je skvelý materiál na recykláciu aj upcykláciu. Je dokonca výhodnejšie vyrábať produkty z recyklovaného hliníku, ako získavať nový. Kopec skvelých vecí si z neho môžete vytvoriť aj doma a môže byť skvelým materiálom pre kreatívne hry.

Keďže sa náš portál zaoberá vyhľadávaním a distribúciou výrobkov a služieb spojených s odpadom, prinášame Vám aj ponuku od ľudí, s ktorými spolupracujeme.

A čerešnička na záver

A na úplný záver Vám prinášame aj výber najzaujímavejších diel, ktoré boli vytvorené s použitím tohto odpadu. Ďakujeme, že ste sa dočítali až sem a budeme radi ak tento článok posuniete ďalej.

Noah Daledda napríklad pretvára plechovky na neuveriteľné kúsky holými rukami

Pozrite si aj galériu diel, ktoré sme pre Vás vyhľadali

Napadá Vám ešte niečo? Napíšte nám!

https://www.etsy.com/listing/265055988/baby-gecko-lizard-recycled-tin-can-gift?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=soda+can+art&ref=sr_gallery-1-20

Zdroje:

https://www.bcca.com/beer-can-history/

https://www.decades.com/lists/a-visual-history-of-the-beer-can

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104160/recyklacia-hlinikovych-plechoviek-na-slovensku-je-solidna.aspx