Recyklopédia – Polystyrén

V tomto diele Recycklopédie sa pozrieme na jeden z najznámejších plastov – polystyrén. Predtým než sa pustím do “urob si sám” nápadov, v krátkosti spomeniem históriu a výrobu lebo si myslím, že je to celkom zaujímavé.

Malé množstvá styrénu nájdeš aj v škorici, káve či arašidoch

Polystyrén je podľa mna jeden z najrozšírenejších názvov chemických zlúčenín ktorý poznajú aj ľudia bez talentu na chémiu. Ako názov napovedá, a tak ako všetky plasty, aj polystyrén je “polymér” – dlhá molekula vytvorená pospájaním tisícov “monomérov” molekuly “styrén”. Zaujímavosťou je že aj keď sa styrén a následne polystyrén priemyselne produkuje z ropy, pôvodne boli tieto molekuly objavené v rastlinách v polovici 19-teho storočia. Styrén bol prvý krát izolovaný zo stromu Ambrovníka styraxového (Obr.1), ktorý sa u nás pestuje ako okrasná drevina. Následne sa zistilo, že veľmi malé množstvá styrénu obsahujú aj iné rastliny ako napríklad škorica, kávové zrná alebo arašidy.

Celosvetovo sa ho zrecykluje iba 20%


Polystyrén je jedným z najpoužívanejších plastov najmä pre jeho izolačné vlastnosti – nevodí teplo, a tiež pre to že je extrémne ľahký. Ročne sa ho vyrobí viac než 10 miliónov ton a aj keď je 100% recyklovateľný, jeho recyklácia musí prebiehať v špeciálnych továrňach čo spôsobuje, že celosvetovo je recyklovaných iba 20%. Preto veľmi často končí na skládkách a znečisťuje životné prostredie.

https://www.youtube.com/watch?v=ZKi7x4LDC8A

Jeho rozklad prírodnými procesmi trvá tisíce rokov avšak prísľubom do budúcnosti je objav že existujú organizmy, ktoré ho dokážu spracovať a degradovať. Zistilo sa, že larvy chrobáka Potemníka múčneho – známe aj ako múčne červy vedia prežiť na diéte zloženej len z polystyrénu – podrobnejším skúmaním sa zistilo, že za to vďačia symbiotickým baktériám z rodu Exiguobacterium, žijúcim v ich tráviacom trakte.

Polystyrén ako uhlíkový filter

Skupina mladých študentov pod vedením Ashtona Cofera vyvíjali počas svojho študentského projektu proces, ktorý dokáže z neaktívneho uhlíka polystyrénu, vytvoriť aktívny uhlík. Tento aktívny uhlík sa používa naprílklad ako filter na vodu. Ako sám Ashton hovorí vo videu, pokusov boli stovky a mnohokrát to vyzeralo, že správnu cestu nenájdu. Napokon sa však podarilo.


Najlepším riešením je pochopiteľne polystyrén nepoužívať, ak to nie je nutné. Ak ho však už máte, môžete využiť aj pár spôsobov domácej upcyklácie.

Polystyrén je veľmi tvárny a teda sa z neho vyrábajú rôzne veci ako napríklad izolačné krabice, rôzne výplne ako ochrana pred poškodením, poháriky na kávu, krabice na jedlo z donáškových služieb alebo tzv. Polystyrénové arašidy ako výplňe balíkov s krehkými objektami. A teda od formy závisí aj to ako je možné tieto polystyrénové výrobky znova využiť.

Upcyklácia polystyrénu na pomôcky do domácnosti

Pod pojmom polystyrén si ľudia asi najčastejšie predstavia polystyrénové krabice, v ktorých sa prepravujú rôzne zásielky a teda začnem s nápadmi na upcykláciu práve týchto krabíc. Kedže tieto krabice slúžia ako výstuha balíkov zvyčajne bývajú dosť pevné. A teda jednou z možností čo spraviť s vačšími polystyrénovými krabicami je premeniť ich na štýlové taburetky – stačí len hrubšia látka, nejaké špendlíky a možno lepidlo

Obr.2. Taburetka z polystyrénovej krabice
Obr. 3 Upcyklovaná chladnička

Ďalšou výhodou polystyrénu je jeho nepremokavosť a vynikajúce izolačné vlastnosti, čo sa dá veľmi dobre využiť. Asi najjednoduchšou cestou znovuvyužitia takýchto krabíc je vytvorenie mini-chladničky, ktorá sa dá využiť pri záhradných grilovačkách alebo pri letných výletoch k jazerám alebo na pláže (Obr.3).

Ďalšou výhodou polystyrénu je jeho nepremokavosť a vynikajúce izolačné vlastnosti, čo sa dá veľmi dobre využiť. Asi najjednoduchšou cestou znovuvyužitia takýchto krabíc je vytvorenie mini-chladničky, ktorá sa dá využiť pri záhradných grilovačkách alebo pri letných výletoch k jazerám alebo na pláže (Obr.3).

Jedným zo zaujímavejších ale trochu náročnejších spôsobov využitia je podomácky vyrobená miniklimatizácia – návod si môžete pozrieť v tomto videu


Okrem krabíc a izolácie sa polystyrén používa aj na výrobu pohárikov na nápoje alebo obalov na jedlo napríklad pre donáškové služby. Táto forma polystyrénu sa dá tiež samozrejme využiť avšak je dôležité dôkladne ho umyť a zbaviť všetkých zvyškov potravín či nápojov. V prvom rade sa takéto polystyrénové poháriky dajú pretvoriť na rôzne dekoračné predmety – internet je plný inšpirácií a ja prihadzujem jednu stránku v tomto linku.

O trochu funkčnejším využitím takýchto pohárikou je premeniť ho na zosilovač zvuku z tabletu alebo telefónu.

Prípadne sa dajú obaly od jedla jednoducho premeniť na vložky do topánok a vaše kroky budú pohodlnejšie ako nikdy predtým .

Recyklácia polystyrénu v stavebníctve

Nakoniec tu mám jeden pracnejší spôsob upcyklácie polystyrénu ale o to zmysluplnejší. Nápad údajne pochádza z Thajska, kde sa rozhodli využiť odpadový polystyrén na vytvorenie stavebného materiálu. Proces spočíva v pomletí polystyrénu na male kúsky, zmiešanie s cementom v experimentálne zistenom pomere a následné tvarovanie tehál alebo väčších plátov z tejto zmesi. Takéto tvárnice sú potom ponechané na vzduchu vysušit minimálne 3 dni a následne môžu byť použité na vonkajšiu alebo strešnú izoláciu rôznych štruktúr. Pomer polystyrénu a cementu je 5:1

Čo s ním robíme my?

V rámci našich aktivít vyvíjame aj možnosti spracovania odpadov, ktoré sa u nás často ukladajú na skládku či spaľujú. Polystyrén sme napríklad využili ako náplň do HACHAI podsedákov.

Polystyrén premenení na lepidlo

Okrem toho je spojením acetónu a polystyrénu možné vyrobiť domáce lepidlo. Samozrejme nejde o najekologickejšie riešenie, vďaka tomuto kroku sme sa ale dostali aj k výrobe reklamných predmetov vyrobených recykláciou polystyrénu a textilu.

https://www.youtube.com/watch?v=mV4h1eXAHpo

Máte viac nápadov?

Ak viete o niečom, čo tu chýba, chcete ukázať svoje výtvory z polystyrénu alebo odpromovať firmu, ktorá ho recykluje, napíšte nám.

Páčil sa Vám článok?

Tvorbu ďaľších môžete podporiť v našej výzve #trashisgold

Autor: Radoslav Janoštiak Doplnenie a formát: Igor Hanečák

Zdroje:


https://artsycraftsymom.com/25-recycled-styrofoam-crafts-for-earth-day/
https://get-green-now.com/reuse-styrofoam/
https://www.fragaria.sk/uploads/product/large/gomb_ambrafa_oth_15147-3_vbig.jpg
https://warmheartworldwide.org/styrofoam-recycling/
https://epe.global/2019/09/25/what-happens-when-you-try-to-recycle-polystyrene-packaging/?gclid=CjwKCAjw8df2BRA3EiwAvfZWaJk-ri80ena-hQuazR1N4g6RyMB9lEjrmSjKiaYDMDEN0dIcMRymKBoCsYoQAvD_BwE
https://polystyrene.americanchemistry.com/default.aspx?gclid=CjwKCAjw8df2BRA3EiwAvfZWaFcbMxJyeflbbHttVd3oUELkKZzfuLLcWcbYgltvPrXTuo_DGq1CVBoCvHoQAvD_BwE
https://science.howstuffworks.com/environmental/green-science/polystyrene-recycling.htm
http://www.madehow.com/Volume-1/Expanded-Polystyrene-Foam-EPF.html
https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/a29697121/is-polystyrene-recyclable/
https://account.greenredeem.co.uk/greener-living/lifestyle/10-ways-to-reuse-polystyrene
https://get-green-now.com/reuse-styrofoam/
https://www.readersdigest.ca/home-garden/tips/5-things-do-styrofoam/
https://en.wikipedia.org/wiki/Styrene
https://artsycraftsymom.com/25-recycled-styrofoam-crafts-for-earth-day/
https://insteading.com/blog/7-ways-to-upcycle-styrofoam-coolers/
https://www.recyclethis.co.uk/20101125/five-fantastic-reuses-for-expanded-polystyrene-packaging
https://www.statista.com/statistics/1063653/expandable-polystyrene-production-capacity-globally/
https://news.stanford.edu/pr/2015/pr-worms-digest-plastics-092915.html
https://www.plastics.ca/PlasticTopics/RecyclingPlastics/RecyclingPlasticFacts/Polystyrene

Značky: