RECYKLOPÉDIA – Tetrapak a viacvrstvové kompozitné materiály.

V tomto vydaní Recyklopédie sa zameriam na jeden z najpoužívanejších obalových materiálov na svete – TetraPack ako je známejšie nazývaný. Konkrétne ide o kompozitný obal. Pojem Tetra Pack sa ujal po názve spoločnosti. Spoločnosť Tetra Pak bola založená Rubenom Rausingom vo Švédsku v roku 1951 postupne sa vypracovala na najväčšiu firmu v oblasti produkcie potravinových obalov.

Pojmológia na úvod

To, čomu dnes hovoríme Tetrapack a budeme to tak nazývať aj v článku je presnejšie “kompozitný obal”, čo znamená, že je vytvorený z viacerých rôznych materiálov.

Z čoho sa TetraPak skladá?

Kvalita a trvácnosť TetraPack balení spočíva v použití niekoľkých vrstviev z 3 rôznych materiálov.

Základom TetraPack obalu je papier (70-80%), ktorý poskytuje stabilitu a silu. Na vonkajšej strane tejto papierovej kostry je tenký film z polyetylénu, ktorý chráni papierovú vrstvu pred vlhkosťou. Na vnútornej strane sa nachádza niekoľko vrstviev.

Papierová kostra je opäť pokrytá polyetylénom, ktorý v tomto prípade umožnuje prilepenie ďalšej vrstvy – tenkej hliníkovej fólie (5%). Táto slúži na ochranu pred oxidáciou a svetlom, aby sa zachovala kvalita potravín uskladnených v TetraPack-u aj pri izbovej teplote. Nakoniec na tejto hliníkovej fólii sú dve vrstvy polyetylénu, ktoré ju oddeľujú od potravín vo vnútri TetraPack-u (20-25%).

Na jednej strane toto vrstvenie poskytuje vynikajúce izolačné a ochranné vlastnosti – vyjadrené v slogane spoločnosti: “Chránime to dobré” , na druhej strane sa to spája s environmentálnou záťažou pri výrobe a zložitejším recyklovaním.

Nižšia uhlíková stopa a znižovanie množstva emisií

Spoločnosť TetraPack sa snaží minimalizovať dopady produkcie obalov na životné prostredie a preto aktívne pracuje na implementácii princípov cirkulárnej ekonomiky. Veľkú časť svojej spotreby papiera pokrýva z certifikovaných lesov (Forest Stewardship Council-FSCTM) a používaný polyetylén je vyrábaný z cukrovej trstiny z udržateľných zdrojov. Naviac viaceré štúdie poukázali na výrazne nižšiu uhlíkovú stopu pri produkcii TetraPack obalov než pri produkcii sklenených fliaš alebo konzerv. Navyše, nízka hmotnosť a lepšie priestorové využitie pri preprave znižuje množstvo emisií produkovaných pri preprave takto zabalených potravín. 

Recyklácia je však náročná

Na druhej strane recyklácia TetraPack obalov je trochu komplikovanejšia najmä pre to že obaly sú zložené z niekoľkých vrstiev a špeciálne prístroje sú potrebné na spracovanie recyklovaných obalov. V roku 2010 sa zrecyklovalo len 20% vyrobených TetraPack obalov a spoločnosť si dala za cieľ zvýšit podiel recyklácie na 40% v roku 2020, avšak bohužiaľ s najvačšou pravdepodobnosťou sa jej to nepodarí, pretože v 2019 bolo recyklovaných len 26% týchto obalov. Pozitívum je, že na Slovensku od 2017 platí zákon, že tetrapakové obaly sú recyklovateľné a musí byť zabezpečený ich zber a transport do tovární, ktoré majú technologické vybavenie na ich recykláciu.

Cesta nápojového kartónu – www.napojovy-karton.sk

Ako najlepšia alternatíva spracovania tetrapakových obalov sa teda javí ich upcyklácia.

Ich viacvrstvová charakteristika z nich robí veľmi trvanlivý materiál. Vzhľadom na vodeodolnosť terapakových obalov sú ideálne na pestovanie ale zakoreňovanie kvetín. Začnem asi osobným príkladom, tiež si pamätám že sme tetrapakové obaly od mlieka využívali na zakoreňovanie paprikových a paradajkových priesad, ktoré sme neskôr vysádzali do záhrady ked už nehrozili nízke teploty. Samozrejme pre tento účel sme iba odstrihli vrchnú časť a hotovo. Avšak tieto obaly je možné z vonkajšej strany pomaľovať, polepiť textíliami alebo inak vizuálne vylepšit a upraviť ich nielen do fukčnej ale aj dekoratívnej podoby.

Pozri si aj rozhovoro s Kubkom, ktorý z tohto materiálu vyrába unikátne peňaženky


Domček pre vtáky

Dalším záhradným využitím tetrapakových obalov môžu byť vtáčie búdky alebo krmítka. Tetrapakové obaly môžu byť opäť vizuálne upravené aby aj vtáčiky mohli mať pociť že žijú v luxusnom dizajnérskom príbytku, ktorý je zároveň v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja a cirkulárnej ekonomiky.

Ozdoby v záhrade


Z tetrapakových obalov sa tiež môžu vytvoriť záhradné lampióny ktoré sa určite budú hodiť najmä v nadchádajúcich letných mesiacoch pri osvetlení rôznych grilovačiek alebo iných záhradných slávností trvajúcich do neskorých nočných hodín. 

Nápojové kartóny ale nájdu široké využitie aj v domácnosti. Ich pevnosť z nich robí ideálnym materiálom pre vytvorenie rôznych puzdier, mincových peňaženiek, darčekových taštičiek, zapletaných košíkov alebo priehradiek na uschovávanie rôznych veci, ktoré sa vačšinou len tak povaľujú kade tade.

Zero Waste pomocník?

Nakoniec spomeniem spôsob využitia tetrapakových obalov, ktorý ma pri písaní tohoto článku, osobne zaujal najviac. Je to vytvorenie dóz na uskladnenie potravín. Praktická a jednoduchá zero waste pomôcka vyrobená z odpadu? Ideál!

Posun k dizajnu

Už od začiatku projektu Recyklátor úzko spolupracujeme s organizáciou Pure Love, ktorej zakladateľ Kubko posunul tetrapaky na ďaľšiu úroveň. Množstvom pokusov vymyslel trvácny strih peňaženky, ktorú môžeš získať výmenou za podporu chodu jeho združenia, ktoré má podobné princípy ako Recyklátor a už dlhé roky šíri myšlienky upcyklácie a správneho separovania odpadu.

Originálne od slovenských tvorcov

Každý kúsok je navyše ozdobený dizajnom od kreatívcov, s ktorými Kubko spolupracuje. My sme napríklad spravili kolaboráciu k našej kampani “Trash is gold”, takže jej zakúpením podporíš rovno dve organizácie, ktoré šíria tieto myšlienky. Prípadne si vyber z ponuky na ReShope.

Ďakujeme, za Vašu pozornosť!

Autor:  Radoslav Janoštiak – Ďakujeme!

Zdroje:

https://treadingmyownpath.com/2014/09/11/why-tetra-paks-arent-green-even-though-theyre-recyclable/

https://www.tetrapak.com/

https://drinkpathwater.com/blogs/news/10-sad-truths-about-cartons-like-tetra-pak%C2%AE-why-they-are-not-a-sustainable-solution-for-bottled-water

https://www.instructables.com/id/How-to-recycle-Tetrapak-packaging/

https://en.wikipedia.org/wiki/Tetra_Pak

http://www.napojovy-karton.sk/triedenie

http://www.napojovy-karton.sk/

https://www.tetrapak.com/sustainability/recycling

https://www.tetrapak.com/sustainability/circular-economy

https://www.wikihow.com/Recycle-Tetra-Paks

http://diyhowtodo.blogspot.com/2011/02/diy-milk-carton-basket-no-glue-part-1.html