Zálohovanie fliaš od roku 2022 je super, ale…

Produkcia plastov stúpa rok čo rok. Pred desiatimi rokmi sa vyrobilo 300 miliárd fliaš za rok, minulý rok už 480 milárd. Predpoveď do budúceho roka je rovných 400 miliónov ton pokiaľ niečo nezmeníme. Strašidelný je aj fakt že menej ako 10% fliaš je z recyklovaných materiálov. Na Slovensku sa zrecykluje 40% plastových fliaš, no predpokladaný nárast po zálohovaní je až 90%. Čo ale o PET fľašiach nie je tak celkom známe Ti prinesieme nižšie.

Over 66 billion PET bottles recycled in Europe in 2014

PET fľaše nie sú tak praktické, ako sa zdá

Nie je nám až tak známe, že PET fľaše celkovo nie sú veľmi dobrý materiál na skladovanie nápojov. Z PET fľaší sa uvoľnujú zdraviu škodlivé látky ako je antimón účinkami podobný arzénu, bisfenol A a 2-elylhexyl fumarát alebo DEHF narušujúci hormonálny systém. Preto je ideálne túto výrobu aj odpad redukovať najmä nosením si vlastnej fľaše, používaním filtračných kanvíc na vodu alebo čerpaním vody z našich všade dostupných studničiek.

Viac tipov výrobkov, ktoré zamedzia tvorbu odpadu nájdeš v článku

Nie je recyklácia ako recyklácia

Štandardné recyklovanie PET je downcycling, čo znamená znižovanie hodnoty recyklovaním. Avšak vedci a aj umelci našli spôsoby ako PET upcyklovať, čo zas znamená zvyšovať hodnotu materiálu recykláciou. Vedci prišli na to, že ich môžeme perfektne premeniť na tvrdé materiály vhodné do áut, veterných turbín, snowboardov a skateboardov. Umelci upcyklujú fľaše viac kreatívne, využívaním tvaru fľaší na sadenie rastlín, vytváranie svietidiel, ozdôb či nádob s rôznym využitím. Taktiež PET nastrihaná na pásiky tvorí veľmi silné lano schopné utiahnuť aj auto. Navyše tieto fľaše sa dajú použiť na vytvorenie celého skleníku do záhrady. My sme z PET fľaší už pár vecí vyrobili tiež. V rómskej dedine Lomnička sme s deťmi v škole tvorili peračníky.

Naše aktivity zahŕňajú aj workshopy kreatívnej recyklácie pre deti aj dospelých.

Zálohovanie plastových fliaš bude platné od roku 2022. Dovtedy sme ale schopní vyrobiť obrovské množstvo odpadu z týchto fliaš, ktoré sa môžu rozkladať až 500 rokov na skládkach či v prírode alebo oceáne ak sa správne nevytriedia a nezrecyklujú. Navyše kupovať si vodu v plaste v štáte, kde nám pitná voda tečie z takmer každého kohútika nedáva zmysel. Už vôbec nie vtedy ak zistíš, koľko škodlivín sa z nej do nápoja dostane.

Pásiky z PET fliaš

Do nášho ReShopu sa taktiež snažíme dostať výrobky, ktorých kúpou spracujete aspoň trochu plastového odpadu. Na výrobu jedného obalu na notebook od Sobi.Eco sa napríklad použije približne jedno tričko a 2 PET fľaše.

Na záver vám prinášame krátke video, ktoré vám ukáže, ako môžete použité PET fľaše využiť doma. Najlepšie je ich však samozrejme nekupovať vôbec.

Ak by ste chceli vedieť viac o možnostiach recyklácie iných produktov, prihláste sa na odber noviniek, kde Vás budeme informovať o postupe našich aktivít a nových článkov (nie často, nebojte sa 🙂 )

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” submit_button_text=”Subscribe” submit_button_classes=”undefined” show_subscribers_total=”false” ]

Zdroje: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190227111210.htm