SPREJAČNÍK

Ako vznikol nápad so Sprejačníkom?

Veľa sme maľovali a ostávalo nám mnoho prázdnych sprejov. Tie sme nechceli vyhadzovať a odkladali sme ich. Časom sme tento “odpad” chceli použiť kreatívne a vytvárali sme rôzne dekorácie, raz sme spravili aj stolček, ktorý mal nohy zo sprejov. Ten už je bohvie kde. Ale pri dekoráciach, aj keď majú umeleckú hodnotu, stále chýbalo niečo, čo by ich pozdvihlo. Prvý pokus o nádobu vyrobenú z prázdneho spreja sme vyrobili myslím začiatkom roka 2016. Nápad na nádobu prišiel práve pri výrobe “dekoratívnych” postavičiek zo sprejov. Jednej postavičke som spravil ústa na zips. Zips bol len prilepený, ale tu prišiel nápad vyrobiť funkčnú nádobu. Tak sme experimentovali. A experimentujeme stále, teraz už však máme plne funkčnú verziu sprejačníka (sprej+peračník) pričom medzi rokmi 2016-2018 sme skúšali rôzne dizajny, vystriedali sme mnoho zipsov, ďalších materiálov, zmenili postup výroby a podobne. V podstate už v roku 2018 sme vyrobili viac ako 30 kúskov, ktoré sú plne funkčné a používateľné. Teraz je tento projekt mojím hobby popri práci. Takže sa posúvame pomaly, ale radšej pomaly ako vôbec. Keďže naše spreje sa nám už minuli a nemaľujem už tak aktívne ako predtým, začali sme navštevovať graffiti jamy, kde sa vždy vyprodukuje mnoho “odpadu” (prázdnych sprejov), ktoré pozbierame a upcyklujeme na funkčné výrobky s pridanou umeleckou hodnotou.

Ako prebieha tvorba jedného kúsku?

Sprejačníky vyrábame spolu s Tomášom Pokrývkom. Spreje najskôr očistíme a vybrúsime. Dizajn spreja striekame sprejmi. Každá vrstva musí deň preschnúť a potom môže pokračovať ďalšia. Hotový dizajn sa opäť jemne prebrúsi a zalakuje na viac vrstiev. Každá vrstva musí aspoň deň preschnúť. Keď máme pripravené spreje s dizajnom narežeme ich a nadierkujeme. Takýto “prefabrikát” je pripravený na šitie. Čiže prišijeme zips a je hotový sprejačník.

Aký materiál spracuvávate?

Zatiaľ kov – prázdne spreje. Pridávame k nim aj plastové cany. Pri výrobe obalu na okuliare sa snažíme využívať recyklovaný textil.