Upcykluj svoje oblečenie a VYHRAJ!

https://inmotion.dhl/en/fashion/upcycle/

REcreate, REnew, REstyle – v takýchto heslách sa nesie výzva od donáškovej služby DHL, ktorej cieľom je nabádať ľudí k upcyklovaniu svojho oblečenia.

Prečo DHL?

  • Do roku 2050 si dali za úlohu znížiť ich emisie týkajúce sa všetkých úkonov na nulu.
  • V roku 2019 chcú podporiť “pomalú módu” – (tzv. slow fashion = dbá na kvalitu a ohľaduplnosť k životnému prostrediu.)

Čo je Pomalá móda?

Pomalá móda predstavuje okrem iného lokálne značky a miestnych dizajnérov, ktorí vlastnoručne šijú kvalitné kúsky oblečenia, ktoré naozaj niečo vydržia. To však samozrejme o čosi viac stojí no zvýšenie trhu pomôže v riešení problémov týkajúcich sa “rýchlej módy” (tzv. fast fashion = v skratke, nájdeme ju poväčšine v obchodných reťazcoch ponúkajúce lacné oblečenie, navrhnuté tak, aby sme sa už po týždni cítili že daný kúsok vyšiel z módy.)

“Made in China/ Made in Bangladesh.” je najčastejšia krajina výroby.

Čo sa však zo štítku nedozviete je KTO vyrobil to  oblečenie – najčastejšie deti a mladé ženy v otrasných podmienkach. Kolekcie sa menia cca 18x do roka namiesto pôvodných, sezónnych štyroch.

Aby Ťa povzbudili k účasti na udržateľnej móde, chcú od Teba aby si vytvoril/a “fresh, new look” (citované z ich webstránky) upcyklovaním už existujúceho oblečenia a látok vo vlastnom štýle!

Čo je UPCYKLÁCIA?

Znamená to, že zoberieš hocijaký vyradený kus oblečenia – napríklad vyblednuté tričko, nudné šaty či potrhané nohavice a pretvoríš ho na vkusný, módny odev.

Upcyklovať môžeš farbením, zošívaním, strihaním či prišívaním doplnkov.

Tak ako kúsky na ReShope

Prečo Ťa spoločnosť DHL vyzýva k upcyklácii?

Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) podala správu, že v roku 2015 bolo vyrobených 16 miliónov ton textilu, z toho 10,5 ton skončilo na skládke (FAST FASHION). Chcú šíriť správu, že si NEPOTREBUJEŠ kúpiť nové oblečenie aby si vyzeral/a skvelo. Namiesto toho, využi svoju tvorivosť, prerob staré kúsky na čosi nové a jedinečné pri čom ešte aj chrániš našu planétu!

DHL bude vyberať víťazov každý mesiac aj podľa hlasov na ich webe. Títo šikovníci dostanú voucher do ekologicky zmýšľajúcich maloobchodíkov. Z týchto mesačných výhercov budú ešte vyberať tých najlepších, ktorí dostanú upcyklovaný kúsok oblečenia podľa vlastného výberu od udržateľného dizajnéra.


Aby si mal/a šancu vyhrať, stačí len zverejniť fotku tvojho upcyklovaného oblečenia so stručným popisom toho, ako si ho vyrobil/a a aký materiál si použil/a. Čím viac udržateľnejšie, tým lepšie! Všetci účastníci musia použiť pri upcyklácií ich odevov nasledovné:

  • inováciu, jedinečnosť a tvorivosť
  • prepojenie s udržateľnosťou a kladný vplyv na životné prostredie
  • módne a nositeľné

Tvoj výtvor s krátkym popisom môžeš zverejniť buď na Instagrameoznačením fotky hashtagom #REnewYourStyle alebo a stránke inmotion.dhl

Ak už budeš niečo vytvárať, označ aj #recyklujemkreativne nech za tvoj kúsok môžeme hlasovať 🙂

Tvoji Recyklátori

ZDROJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *