Vyzbierali tisíce cigaretových špakov na pobreží Californie a vyrobili z nich edíciu surfov. Podstatou však nie je len jazdenie na vlnách…

Ciggyboard - photo credit Ben Judkins,

Pravou podstatou výroby týchto kúskov nie je biznis model, či surfovanie na odpade

Priemyselný dizajnér Taylor Lane a filmár Ben Judkins si surfy zo zozbieraných cigaretových špakov zvolili ako symbol pre svoj enviromentálny film. Odkazujú v ňom na našu kultúru jednorazového odpadu a jeho dopadu na oceány ako aj na naliehavosť toho, že sa (minimálne v surfovej scéne) musia ľudia voči oceánom správať s väčším rešpektom. Ich surfy dávajú taktiež možnosť prepojiť film so známymi surfermi, ktorí majú vo svojej komunite určitý dosah.

Prvý prototyp musel prejsť sériou úprav

Prototyp vznikol v roku 2017

Prototyp surfu z cigaretových špakov vznikol v spolupráci so surfovou značkou Vissla a nadáciou Surfrider. Prvý kúsok bol vyrobený s veľkým nadšením, jeho testovanie však ukázalo značné chyby najmä v podobe natekania vody do vnútra dosky, čo vie značne zhoršiť surfovanie a celkovú životnosť dosky, nehovoriac na pribúdajúci zápach.

Po úpravách na vlnách až k magazínu STAB.

Ďaľšie úpravy znamenali úspech, ktorý sa ocenil najmä pri surfovaní a taktiež pri Review projektu v surf magazíne STAB.

Film má poskytnúť praktickú príručku, ako byť lepším “Správcom pláže”

Na začiatku projektu boli iba priemerní surferi, ktorí netušili, že cigaretové ohorky sú vyrobené s prímesou plastu a už vôbec nie, že by z nich bolo možné vyrobiť surfové dosky. Film dokumentuje Taylorovu cestu tvorby toho najlepšieho kúsku, pri ktorej prechádza ako skúsenosťami pri výrobe a zlepšovaním kvality dosiek. V neposlednej rade sa však pri rozvoji stretáva aj s viacerymi ľuďmi, surfermi, komunitami, neziskovými organizáciami a ďaľšími skupinami ľudí s podobným cieľom.

Inšpiráciou ku zodpovednosti ľudí

Aby podnietili ku väčšej zodpovednosti najmä surfovú komunitu, oslovili profesionálnych surferov a surferky, ktorí majú vo svojom širokom okolí určitý influenc. Tieto soobnosti im poskytli príbehy o svojom živote a o tom, ako je “bytie surferom” okrem máčania sa vo vode a surfovaní najmä poslanie s cieľom starať sa o pláže a inšpirovať k jeho neznečisťovaní, prípadne čistení aktívne aj svoje okolie.

Film si môžeme zapožičať na stránkach projektu, kde sa dozviete ešte viac o priebehu, tvorbe a celom príbehu projektu.

Zdroj: https://www.thecigarettesurfboard.com

Špakmi sme sa zaoberali aj v článku o možnostiach ich recyklácie

Ide o jeden z prvých článkov projektu Recyklopédia

Na festivaloch sme sa taktiež rozhodli urobiť workshop výroby špakovníčkov – uzatvárateľných nádob z kompozitného obalu, do ktorého si počas festivalu môžete odhodiť cigaretový špak. Tento i ďaľšie workshopy radi vytvoríme aj na Vašej akcii. Katalóg workshopov nájdete v kategórii “Služby”.

Ak chcete dostávať viac informácií o možnostiach recyklácie a budovaní našej iniciatívy, pridajte sa k našim odberateľom. Ďakujeme!

[jetpack_subscription_form show_only_email_and_button=”true” custom_background_button_color=”#a87819″ custom_text_button_color=”#ffffff” submit_button_text=”Subscribe” submit_button_classes=”wp-block-button__link has-text-color has-white-color has-background” show_subscribers_total=”false” ]