Vyzbierali viac ako 26 ton plastového odpadu, čo s ním robia ďalej?

Plastový odpad na pobreží oceánov je alarmujúci problém, ktorý sa týka každého z nás. Postupne totiž zabíja morské živočíchy, ktoré si ho mýlia s jedlom. Celkovo pláve na hladine svetových oceánov viac než 268 000 ton plastov. To je viac ako 5,2 biliónov plastových kúskov. Množstvo, s ktorým by sme mohli 425 krát omotať zemeguľu pozdĺž rovníka. Viac čísel nájdete na Aktuálně.cz. My sa teraz pozrieme na to, ako sa tento problém rozhodla riešiť zakladateľka organizácie Washed Ashore, Haseltine Pozzi.

Zdroj: https://washedashore.org/

Vzťah k prírode i umeniu si Haseltine Pozzi vybudovala už ako dcéra umelcov Jamesa Haseltine a Maury Wilston Haseltine, ktorá jej prvá vštiepila myšlienku, aby sa na skládku odpadu pozerala ako na pokladnicu materiálu pre umelecké diela.

K založeniu organizácie Washed Ashore ju však dostala rodinná tragédia


V 90. rokoch žila pani Haseltine so svojím 25 ročným manželom, fotografom a pedagógom Craigom Pozzim aj s ich dcérou v štáte Washington. Po niekoľkých rokoch nesprávnej diagnózy jej manžel zahynul na nádor na mozgu (2004). Na základe výsledkou súdnych sporov získala Haseltine v roku 2007 2,4mil. dolárov.


“Presťahovala som sa do Bandonu, bola som zmätená a potrebovala som prísť na to, ako sa vyliečiť.” povedala. Keď vyrastala, navštevovala v tomto meste svoju babičku s ktorou sa často prechádzali po pláži a pri odlive hľadali vyplavené sasanky. Po rokoch však prechádzaní našla len nekonečné pláže pokryté plastom.
Rozhodla sa, že oceánu pomôže a stvorí tak zároveň odkaz jej milovaného manžela.

Zdroj: washedashore.org

Z peňazí zo súdneho sporu založila spoločnosť Washed Ashore. Tá už pôsobí viac ako 10 rokov a spolupracovala s viac ako 10 000 dobrovoľníkmi.

“Pobrežie sme vyčistili od 26 ton odpadu” povedala zakladateľka Washed Ashore, Haseltine Pozzi. “Nie je to takmer nič oproti množstve, ktorý v oceáne ostáva, ale robíme aspoň niečo, zvyšujeme povedomie a prebúdzame ľudí”


Zamestnanci a dobrovoľníci spoločnosti Washed Ashore vyzbieravajú odpady, ktoré následne nechávajú oplachovať na daždi a rybárskej sieti. Túto zmes topánok, plastových rybárskych lán, hračiek, zubných kefiek, či nekonečnej zásoby fliaš s vodou z letných olympijských hier 2008 v Pekingu následne vytriedia podľa farieb. Plné boxy farebne vytriedeného odpadu putujú do dieľne, kde “sa z nich stane umelecká zásoba”.

Odpady pozbierané na pobreží Oregonu za svojich 10 rokov fungovania premenila spoločnosť Washed Ashore na 70 nadrozmerných sôch a menších diel. Tieto pospájané kusy plastového odpadu znázorňujú zvieratá, ktoré sú samotným plastom ohrozené v oceáne.

Ich práca však nekončí výstavou


Pani Haseltine Pozzi – ktorá je zakladateľkou, výkonnou riaditeľkou, umeleckou vedúcou a vedúcou umelkyňou – tiež cestuje za školením zamestnancov a ďaľších vedúcich projektov, s ktorými pracujú aj na učebných osnovách navrhnutých v spolupráci s Národným úradom pre oceán a atmosféru.

Koncept jej práce však spočíva aj v tom, že sa pri dobrovoľníckej práci stretávajú ľudia rôznych politických názorov, pohlavia, filozofie, rasy či presvedčenia. Všetci však spoločne pracujú na jednej veci, čo sa, ako autorka hovorí, často nestáva.

Viac o ich príbehu sa dočítate na ich webstránke či rozhovorom v angličtine na
https://www.nytimes.com/2020/03/09/arts/design/ocean-plastic-sculpture.html

Ako môžete pomôcť Vy?

Páčil sa Vám nápad pani Haseltine Pozzi? Šírte ho ďalej spolu s filozofiou nazerania na odpad, ako na materiál!

Ak chcete viac podobného obsahu či podporiť iné z našich aktivít, budeme veľmi radi ak nás podporíte ľubovoľnou sumou cez portál Darujme.sk