Bratislavská ZOO zvierat vytvorených z kovového šrotu má už vyše 100 exponátov

Krátko o recyklácii

Nakoľko sa ideme baviť o tvorbe z odpadu, spomenieme aj možnosť “bežnej” recyklácie kovového šrotu. Dostatočne zostručnené a zaujímavé info nájdete vo videu zo série “How it´s made?”

Teraz sa však už posuňme na článok 🙂

Zdroj: https://www.devinskanovaves.sk/p/9528/prirodna-galeria-srot-park.html

Autorom tohto projektu je Branislav Pokorný. Sám seba opisuje ako domáceho kutila. Kreatívna tvorba mu je blízka už dlho. Najskôr tvoril z dreva a kameňa, no neskôr mu učarovalo staré železo a zváračka.

Keď sa podarí medveď, podarí sa všetko

Pán Branislav otvoril prírodnú galériu ŠROT PARK koncom roka 2019 a takpovediac na vlastné náklady. Je to voľnočasová aktivita, ktorá mu robí radosť a rozhodol sa s ňou podeliť. Obieha šrotoviská, kde nakupuje materiál pre jeho výtvory. A každý deň po práci tvorí. Pokusným králikom nebol králik, ale rovno medveď. Povedal si, že ak to vyjde, ide do toho. A podarilo sa.

Voľne žijúce zvieratá aj rozprávkové postavy

Pri otvorení galérie mal Branislav vytvorených len okolo 30 zvierat. Išlo o voľne žijúce zvieratá na Slovensku, prevažne v lesoch. Neskôr pribudlo aj zopár rozprávkových postáv.

Dnes sa v galérii, ktorá ma dve časti – slovenskú a exotickú, nachádza vyše 100 exponátov. Exotická časť obsahuje pavilón opíc, terárium, ale nájdeme tu aj žirafu. Zvieratá sú v životnej veľkosti. Autor tohto zaujímavého oddychového parku má aj jasný pohľad do budúcna.

Chcel by som, aby po čase boli chodníky upravené ako v Tatrách aj s tabuľami. Možno lavičky. Podľa toho, čo sa podarí. A ozvučenie zvierat. Aby sem-tam zareval medveď a zakrochkal diviak.“

Autor projektu Branislav Pokorný
Zdroj: https://www.devinskanovaves.sk/p/9528/prirodna-galeria-srot-park.html

A kde galériu nájdete?

Prírodná galéria ŠROT PARK sa nachádza v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, konkrétne na lesnej ceste pod záhradami smerom od lanového parku Tarzánia k rybníku, tesne vedľa prečerpávacej stanice na potoku Mláka. Vstup je bezplatný, respektíve, ak sa vám tu bude páčiť a budete chcieť tento projekt podporiť, môžete tak spraviť. Pri vstupe je umiestnená nádoba na dobrovoľné vstupné.

Prípadne, ak doma nájdete nejaký starý rýľ, motyku, brzdový kotúč či iný malý železný odpad, neváhajte sa s Branislavom skontaktovať a priniesť mu ho. Materiálu nie je nikdy dosť.

Po zhliadnutí výtvorov určite navštívte facebook pána Branislava a posuňte jeho príbeh zdieľaním na soc. sieťach 🙂

Ak máte záujem o viac podobného obsahu, môžete nás podporiť cez platformu Darujme.sk

Za článok ďakujeme Andrei Gembešovej 🙂

Pozrite si aj ďaľšie články venujúce sa tvorbe z odpadových materiálov