ZOŠITÉ

Z jednej udalosti k tvorbe originálneho oblečenia

“Upcyklované oblečenie z textilu, ktoré bolo kvôli nadmernému plytvaniu v odevnom priemysle už určené na vyhodenie, no dostalo ešte druhú šancu. Pre ľudí, ktorí sa neboja byť jedineční a dbajú na ekológiu v každodennom živote. – made in Poprad”

Ako si začala s projektom Zošité?

Keď sa ku mne začali dostávať informácie o tom, čo všetko módny priemysel obnáša a aká je skutočná hodnota oblečenia v bežných obchodoch (nie len čo sa peňazí týka, ale taktiež aj životy ľudí, ktorých zdierajú v továrňach v Bangladéši či v Číne, nehovoriac o tom aký to má všeobecný dopad na životné prostredie) som sa rozhodla, že túto brandž už nikdy nepodporím. Radšej sa pokúsim vytvoriť alternatívu pre ľudí, ktorí zmýšľajú podobne. Nuž a tak vznikol koncept Zošité – zošívaním odpadových látok, alebo už hotových výrobkov textilného priemyslu ktoré boli kvôli zbytočnému konzumu tiež už na ceste stať sa odpadom, prípadne ich časť bola poškodená vytváram nové, jedinečné kúsky. Moje začiatky boli v ArtHouse Poprad, kde pred rokom ako čerstá členka sme v spolupráci s ešte jednou žienkou z našej partie vytvorili upcykovanú kolekciu z oblečenia z freeshopu, ktorý tiež vznikol pod záštitou ArtHousu vrámci FIK (Festival Inej Kultúry). A keďže na túto kolekciu boli pozitívne ohlasy, rozhodla som sa pokračovať ďalej!

Ako prebieha tvorba jedného kúsku?

Materiál na svoje výrobky získavam poväčšine buď z nepotrebného oblečenia ktoré ľudia podonášali do nášho kreatívneho, komunitného centra ArtHouse Poprad počas zbierok, ktoré sme chceli rozdať ďalej charitám, núdzovým centrám a pod., no už je ho ani tieto organizácie nechcú (už aj ony ho majú jednoducho príliš veľa) alebo zo sekáčov o ktorých viem, že tovar ktorý nepredajú následne spália. Výrobky tvorím buď vo svojej dielničke doma, alebo v krajčírskej dielni v Arthouse. Väčšinou šijem na šijacom strojí, a ak treba tak aj ručne.

Aký materiál spracuvávaš?

Textil 🙂 Momentálne najviac poškodené či nenosené košele a kravaty.

Čo Ťa v rámci projektu doteraz najviac potešilo?

Keďže je tento projekt ešte len na svojom začiatku, nemám zatiaľ veľmi skúsenosti, ani s úspechmi 🙂 Ale vždy ma poteší, keď mám na sebe jednu z mojich sukní a ľudia ma zastavujú na ulici s pochvalou.

Výrobky značky Zošité nájdete TU.